"Pomagamy Judycie, Bartkowi i innym" – finał akcji już w ten weekend!

11.12.2018

W najbliższy weekend w zabrzańskich centrach handlowych – M1 i Platanie – odbędzie się finał akcji „Pomagamy Judycie, Bartkowi i innym”. Akcję organizuje Fundacja DKMS wraz z rodziną i grupą przyjaciół. Rejestracja potencjalnych dawców szpiku będzie miała miejsce w sumie w pięciu lokalizacjach na terenie Zabrza, Gliwic i Katowic.

Dzisiaj, w sali historycznej Ratusza Miejskiego, odbyła się konferencja dotycząca w/w akcji, w której wzięli udział: Dyrektor Biura Prezydenta Miasta Jan Pawluch, przedstawiciele Fundacji DKMS oraz rodziny Judyty i Bartka. Można było poznać ich historie, ale też dowiedzieć się, jak pomóc zarówno im, jak i wszystkim tym, którzy czekają na przeszczep szpiku i szukają genetycznego bliźniaka.

Potencjalnym dawcą krwiotwórczych komórek macierzystych może zostać praktycznie każdy z nas. Wystarczy zarejestrować się na www.dkms.pl

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 r. jako niezależna organizacja pożytku publicznego i jest największym ośrodkiem dawców krwiotwórczych komórek macierzystych w naszym kraju. Misją fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1 : 20000 do 1 : kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia chorych cierpiących na nowotwory krwi.

Dawcą może zostać ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi. Medyczne kryteria wykluczające możliwość rejestracji zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 12 marca 2010 r. w sprawie ośrodków dawców szpiku.