Zapraszamy na seminarium „Born in the U.S.A.”

30.11.2018

W najbliższą środę, 5 grudnia, w Wyższej Szkole Technicznej przy ul. Park Hutniczy 3-5 w Zabrzu odbędzie się seminarium dotyczące historii relacji polsko – amerykańskich. Wydarzenie to będzie zakończeniem realizowanego w tym roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Fusieckiego projektu kulturalnego "Born in the U.S.A.". Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach seminarium odbędą się wykłady mające na celu poszerzenie wiedzy na temat historii relacji polsko-amerykańskich w minionym stuleciu oraz ukazanie ważnej roli związków międzyludzkich między obywatelami obu krajów. Ważnym aspektem poruszonym podczas seminarium będzie odzyskanie przez Polskę Niepodległości i wpływu na to wydarzenie zarówno Ignacego Paderewskiego, który był ambasadorem interesów polskich w Ameryce, jak i ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona, który na początku 1918 roku ogłosił swój program pokojowy dla świata – słynne 14 punktów, spośród których 13. punkt tego programu mówi o zjednoczonej i niepodległej Polsce.

Program seminarium:

11.00 – Rozpoczęcie seminarium, przywitanie gości

11.10 – 11.50 – dr Anna Samborowska „Ignacy Paderewski a sprawa polska w Ameryce”

11.50 – 12.30 – Piotr Dobrołęcki „Między modą a fascynacją. Recepcja literatury amerykańskiej w Polsce w ciągu minionych 70 lat”

12.30 – 13.10 – dr Sonia Caputa „Stereotypy Amerykanów polskiego pochodzenia w amerykańskich filmach i serialach telewizyjnych”