Zabrze przestrzenią rozwoju

Sztolnia Królowa Luiza "Najlepszym Produktem Turystycznym 2018"

27.11.2018

 Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otrzymał certyfikat "Najlepszy Produkt Turystyczny 2018 roku". Wyróżnienie to przyznała Polska Organizacja Turystyczna podczas gali, która 26 listopada zorganizowana została w Warszawie. Konkurs ten ma na celu wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych oraz ich popularyzację, a także wspieranie inicjatyw regionalnych i lokalnych, których efektem jest tworzenie produktów turystycznych.

 

Na mapie województwa śląskiego Zabrze wyróżnia ilość obiektów, które przed laty służyły gospodarce, a dziś przyciągają turystów. Unikatowe w skali kraju i Europy są takie miejsca jak Kopalnia Guido czy wyróżniona certyfikatem. Sztolnia Królowa Luiza.
Czerpiąc z dziedzictwa poprzemysłowego naszego miasta nadajemy nowe funkcje kopalniom i innym przestrzeniom postindustrialnym. Pielęgnujemy historię i tradycję regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość – powiedziała uczestnicząca w gali Polskiej Organizacji Turystycznej Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – W tym właśnie celu ciągle rozbudowujemy ofertę turystyczną i przygotowujemy ofertę kulturalną oraz rekreacyjną zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. 
Śmiało można powiedzieć, że Zabrze to dwa miasta. Jedno widać gołym okiem. Aby zobaczyć drugie trzeba wybrać się w podróż pod ziemię do Kopalni Guido lub kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Z roku na rok zainteresowanych tymi propozycjami jest coraz więcej. Według danych Śląskiej Organizacji Turystycznej, zabrzańskie obiekty są jednymi z najchętniej odwiedzanych na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Pokazujemy to co charakterystyczne dla Śląska, czyli pracę górnika. Prezentujemy narzędzia oraz maszyny górnicze. Zaznaczę, że wiele z nich działa. Goście mogą zobaczyć na własne oczy m.in. pracę kombajnu górniczego, wsiąść do kolejki podwieszanej czy wybrać się na szychtę. Warto przekonać się samemu co kryją mroki naszych kopalń – zachęca Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.
W ramach Muzeum Górnictwa Węglowego funkcjonuje Kopalnia Guido z trzema poziomami zwiedzania, salą koncertową i podziemnym pubem, kompleks Sztolnia Królowa Luiza z edukacyjnym Parkiem 12C, zabytkową Łaźnią Łańcuszkową gdzie znajduje się bistro, podziemiami kopalni Królowa Luiza, Sztolnia Dziedziczna oraz Muzeum, w którym mieszczą się zbiory związane z górnictwem. Bogata oferta turystyczna jest uzupełniona licznymi działaniami dla różnych grup odbiorców. Edukacja, rekreacja czy projekty kulturalne jak choćby Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego sprawiają, że w na industrialnym szlaku w Zabrzu nie można się nudzić.

źródło: Polska Organizacja Turystyczna/Sztolnia Królowa Luiza