Za nami XXVII Koncert "Serce za Serce"

19.11.2018

W ub. piątek, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbył się XXVII Koncert „Serce za Serce” organizowany co roku przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religii. Gala, to wydarzenie artystyczne, dedykowane sprzymierzeńcom, partnerom, sponsorom, przyjaciołom, pracownikom i współpracownikom Fundacji. Uświetnił ją porywający publiczność koncert artystów bytomskiej Opery Śląskiej.

Przypomnijmy, że koncerty „Serce za serce” organizowane są od 1992 r., w Domu Muzyki Tańca w Zabrzu, dla uhonorowania największych sprzymierzeńców Fundacji za ich hojność, pomoc, filantropię i społeczną odpowiedzialność, dzięki której Fundacja może realizować swą misję, związaną z doskonaleniem metod i technik ratowania ludzkiego życia gdy zagrożone jest serce. To im m.in. Fundacja zawdzięcza możliwość prowadzenia prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych nad mechanicznymi protezami serca dla dzieci i dorosłych, robotem kardiochirurgicznym i mechatronicznymi narzędziami chirurgicznymi oraz nad wykorzystaniem w terapii zagrożonego serca bioinżynierii i biotechnologii, jako dziedzin dających nowe, szerokie możliwości leczenia. Koncert „Serce za serce” jest wyjątkową okazją do szerszego spopularyzowania działalności Fundacji, upamiętnienia jej założyciela i patrona prof. Zbigniewa Religi oraz podziękowania wszystkim, którzy tę działalność wspierają i jej kibicują.

W tym roku ceremonię wręczania nagród i wyróżnień Fundacji uświetnił występ artystów Opery w Bytomiu, którzy zaprezentowali dwuczęściowy, bogaty program artystyczny pełen arii, duetów i najlepszych fragmentów chóralnych pochodzących z dzieł operowych, które znajdują się w repertuarze opery (fragmenty wielkich dzieł klasyków – m.in. „Moc przeznaczenia”, „Nabucco”, „Traviata” i „Aida” G. Verdiego; „Carmen” G. Bizeta, „Turandot” G. Pucciniego, czy wreszcie „Romeo i Julia” Ch. Gounoda – spektakl nagrodzony aż 3 Złotymi Maskami, m.in. spektakl roku 2017), a także walce najsłynniejszych kompozytorów operetkowych. Na zabrzańskiej scenie zaczarowali publiczność znakomici soliści: Anna Borucka – mezzosopran, Ewa Majcherczyk – sopran liryczno – koloraturowy, Ewelina Szybilska – sopran, Maciej Komandera – tenor, Stanisław Kuflyuk – baryton i Sławomir Naborczyk – tenor oraz balet, chór i orkiestra pod dyrekcją Bassema Akiki.

Koncert poprowadzili: Iwona Guzowska (ambasadorka FRK, była sportsmenka i posłanka) oraz Dariusz Żaczek.

Laureaci nagród i wyróżnień Fundacji na 27. gali „Serce za Serce”

Statuetka „Serce za serce" trafiła do firm: Ovovita (Rzgów) i Jurajska Sp. z o.o. z Postępu.

Statuetkę „Przyjaciel Fundacji” otrzymali: firma Kanlux SA (Radzionków), PoznajGwiazde.pl oraz magazyn „Businesswoman & life” (Warszawa).

„Medal im. prof. Zbigniewa Religi” został przyznamy Jackowi, Jadwidze i Maciejowi Mollom z Łodzi za kontynuowanie i rozwijanie rodzinnych tradycji w kardiochirurgii polskiej.

Laureatem tegorocznej „Nagrody im. prof. Zbigniewa Religi” został zespół pod kierownictwem Marka Ochmana, zajmujący się transplantologią płuc. Jest to jednostka złożona z młodych osób, która zawiązała się dopiero w tym roku, a już udało jej się wykonać 24 udane przeszczepy. W przyszłym roku planują zrobić ich ponad 40.