W Zabrzu trwa XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Kultura Europy Środkowej"

15.11.2018

„Miasta górnicze i górnictwo w Europie Środkowej” to tytuł dwudniowej XXII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej", która rozpoczęła się dzisiaj w Zabrzu.

Po raz dwudziesty drugi organizują ją: Urząd Miejski w Zabrzu, katowicki oddział Polskiej Akademii Nauk oraz katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Patronat honorowy nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Organizatorzy zapraszają do Teatru Nowego w Zabrzu (pl. Teatralny 1) oraz Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Referat wprowadzający pt. „Narracje górnicze z terenu Zabrza, Zabrze 2016". Refleksje czytelnika nad przemijalnością miejsca i pamięci, wygłosiła prof. dr hab. Ewa Chojecka.

W dalszej części konferencji odbyła się dyskusja panelowa, która dotyczyła w tym roku górnictwa w Europie Środkowej, organizacji ośrodków górniczych, metod i technik wydobywczych. Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Ewa Chojecka, prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, dr hab. prof AH Władysław Duczko, dr inż. Jerzy Kicki, ks. bp prof. dr hab. Jan Kopiec, dr inż. Jerzy Markowski, prof. dr hab. Tadeusz Miczka oraz prof. dr hab. Marek Szczepański.

Po przerwie organizatorzy zapraszają na wykłady, których wysłuchać można w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza. Prelegencji skupią się w swoich wystąpieniach na temacie "Teoria i praktyka górnictwa w Europie Środkowej". Jutro pierwsza część konferencji poświęcona będzie "Roli górnictwa w rozwoju miast", a druga "Kulturowym i religijnym aspektom górnictwa".

Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Kultura Europy Środkowej” odbywają się w Zabrzu od 1997 r. Inspiracją do zorganizowania pierwszej pt. „Środkowoeuropejskie dziedzictwo św. Wojciecha” było millenium śmierci św. Wojciecha. Konferencje te przyczyniają się do odkrywania naszej tożsamości i poznawania bogatej kulturowo przeszłości. W szerokim kontekście europejskim przybliżają nam historię śląskiej ziemi. Każdego roku biorą w nich udział uczeni z różnych ośrodków naukowych kościelnych i świeckich w kraju, jak również z Czech, Słowacji czy Niemiec. Konferencje mają też ogromny walor edukacyjny, uczestniczą w nich bowiem corocznie grupy młodzieży szkół średnich i studentów zainteresowanych tego typu tematyką.

Program 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu "Kultura Europy Środkowej" znajdziecie Państwo na stronie http://www.kultura-europy.pl/program.html oraz w załączniku poniżej.