Muzeum Miejskie zaprasza na wystawę

09.11.2018

"Pomiędzy nadziejami a obawami rok 1918 na Górnym Śląsku" to nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Zabrzu, którą będzie można zwiedzać już od 13 listopada.

Wystawa dotyczący ostatniego roku Wielkiej Wojny, który to rok zakończył pewien etap historii, przede wszystkim w wymiarze globalnym, ale był również bardzo istotny dla losów poszczególnych rodzin i osób.

Ekspozycja ukazuje wpływ wydarzeń wojennych na typową rodzinę górnośląską, która z jednej strony musiała się zmierzyć z problemem rozłąki z najbliższymi powołanymi do wojska, z drugiej pozostali w miejscu zamieszkania członkowie rodzin musieli zmagać się z życiem codziennym poddanym we wszystkich aspektach szeroko rozumianym celom wojennym. Klęska militarna Niemiec, nasilający się ferment polityczny oraz budzące się wśród części społeczeństwa zamieszkującego Górny Śląsk nadzieje na powstanie państwa polskiego były problemem, z którym musiał się zmierzyć każdy mieszkaniec ziemi górnośląskiej.

Wystawa zorganizowana została ze zbiorów muzealnych oraz wypożyczeń od osób prywatnych. Można będzie ją oglądać do 5 stycznia 2019 r.