"Marsz dla Niepodległej" w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12

09.11.2018

7 listopada społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu zorganizowała „Marsz dla Niepodległej”, w którym wykorzystano elementy gry ulicznej.

Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego i klas gimnazjalnych wyszli o godz. 11.00 ze szkoły i doszli ścieżkami Rokitnicy do kościoła, gdzie czekali już uczniowie ze szkół podstawowych nr: 31, 28 i 29 oraz ze szkoły z Wieszowy i z Helenki.
Każdy uczestnik miał włączoną aplikację „Endomondo”, która miała mierzyć przebyte kilometry. Uczniowie na poszczególnych etapach prawie 10-kilometrowej trasy wykonywali zadania związane ze Świętem Odzyskania Niepodległości.
Jednym z zadań było ułożenie napisu związanego z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Innym – rozwiązanie testu historycznego. Dodatkowo musieli podjąć zespołową (klasową) resuscytację krążeniowo-oddechową i prowadzić ją przez 10 minut. W marszu wzięło udział 246 osób, które pokonały dystans prawie 10 km. Odległość ta pomnożona przez liczbę uczestników daje 2460 km. Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników – przez cały czas była z nimi młodzież ze szkolnej grupy ratowniczej.