Nowa wystawa w Muzeum Miejskim w Zabrzu – "Pamięć i walka o Niepodległą"

02.11.2018

Muzeum Miejskie w Zabrzu przygotowało ciekawą wystawę, zorganizowaną z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie ją można oglądać w Galerii Café Silesia od przyszłego tygodnia, a dokładnie od 7 listopada br.

Zanim doszło do wybuchu I wojny światowej, podtrzymywaniu nadziei na odzyskanie niepodległości służyła pamięć o Tadeuszu Kościuszce, jako naczelniku Insurekcji czy księciu Józefie Poniatowskim. Na wystawie "Pamięć i walka o Niepodległą" pokazane zostaną pamiątki związane z tymi wielkimi Polakami (popiersia, medale, odznaki, biżuteria patriotyczna).

Podtrzymywaniu ducha patriotycznego służyła również pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości, takich jak Konstytucja 3 Maja, Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, 500. rocznica bitwy pod Grunwaldem i towarzyszące jej odsłonięcie pomnika w Krakowie. A potem I wojna światowa i legiony. Na wystawie zostaną zaprezentowane eksponaty, związane z tymi wydarzeniami: medale, odznaki, litografie, w tym teka Artura Grottgera, a także pocztówki z motywami patriotycznymi, odgrywającymi w tamtym czasie bardzo istotną rolę.

Muzeum Miejskie w Zabrzu, Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6.