Zabrze przestrzenią rozwoju

XV tom Antologii Poezji Dziecięcej i Młodzieżowej

30.10.2018

Szkoła Podstawowa nr 30 w Zabrzu zaprasza na Wernisaż Poetycki z okazji podsumowania XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla Szkół Podstawowych i Średnich. Uroczystość odbędzie się 5 listopada br. o godz. 10.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu. W ramach konkursu ukazał się XV tomik z poezją dziecięcą i młodzieżową.

Co roku tomik opatrzony jest recenzją wybitnej osobistości ze świata kultury i sztuki. Tegoroczna, jubileuszowa recenzja dziecięcych wierszy jest nietypowa, gdyż jest to wspólne podsumowanie: Jana Miodka, Kazimierza Kutza, Krystyny Jandy, Angeli Bajorek z Janoschem, Kiry Gałczyńskiej, Piotra Fronczewskiego, Anny Dymnej, Joanny Szczepkowskiej oraz Jacka Cygana.

W XV edycji konkursu wzięło udział ponad 130 placówek oświatowych z 20 śląskich miast: Bytomia, Bierunia, Będzina, Bojszów, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gostyni, Jastrzębia- Zdroju, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Radzionkowa, Rudy Śląskiej, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza i Żor. Do organizatora napłynęło około 2500 wierszy, z których jurorzy wyłonili 140 najpiękniejszych utworów poetyckich.

W XV edycji konkursu gościnnie wzięły udział również dwa zabrzańskie przedszkola: Przedszkole nr 38 i Przedszkole nr 6 z Zabrza-Helenki. Jurorzy zakwalifikowali najciekawsze wiersze przedszkolaków, które powstały podczas twórczych warsztatów poetyckich prowadzonych przez Annę Dermont-Brandys – organizatora konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Zabrzu-Helence.

Podczas Wernisażu Poetyckiego zostaną wręczone nagrody oraz dyplomy laureatom konkursu poetyckiego w trzech kategoriach wiekowych. Przewodniczącym jury jest aktor, reżyser i poeta Zbigniew Stryj, który jak co roku przyzna statuetki dla finalistów konkursu.

Młodzi poeci, w związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, mogli przysyłać dodatkowo utwory o tematyce patriotycznej pt. „Moja Ojczyzna” . Specjalne nagrody w tej kategorii ufundowała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

XV tomik Antologii Poezji Dziecięcej ukazał się dzięki współpracy z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach oraz dzięki wsparciu Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Gratulujemy młodym poetom z całego Śląska!