Wernisaż wystawy "Stulecie amatorskiego ruchu plastycznego w województwie śląskim 1918-2018"

19.10.2018

18 października, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zainaugurowało na Stadionie Arena Zabrze wystawę prac nieprofesjonalnego ruchu plastycznego twórców z całego województwa.

W maju tego roku minęło sto lat od założenia w Lipinach (dzielnica Świętochłowic) Związku Lubowników Sztuki Zastosowanej – organizacji skupiającej wielbicieli i twórców malarstwa amatorskiego. Było to pierwsze tego typu stowarzyszenie na Górnym Śląsku. Rocznica jest okazją do uczczenia artystów oraz instruktorów i opiekunów prowadzących grupy twórców, które działały na terenie województwa śląskiego w okresie ostatnich stu lat.

Organizatorzy zaprezentowali ok. 400 prac sztuki nieprofesjonalnej twórców historycznych, jak i współczesnych, zrzeszonych w czterdziestu sześciu amatorskich grupach plastycznych z całego Śląska. Ekspozycja ukazuje różnorodność technik, poziomów artystycznych i podejmowanych tematów. Dzieła artystów samorodnych – powstałych z potrzeby serca – obejmują malarstwo, grafikę, fotografikę, rzeźbę, oraz rzemiosło artystyczne. Często prezentowanym motywem jest Śląsk i jego mieszkańcy oraz przeobrażenia regionu.
Wyjątkowy charakter wystawy podkreśla fakt, że nigdy dotąd nie przedstawiano tak szerokiej reprezentacji twórców amatorskich.

Wystawa ze zbiorów prywatnych autorów, kolekcjonera Stanisława Gerarda Trefonia, Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Godziny otwarcia wystawy w Strefie VIP Stadionu Arena Zabrze:
wtorek 10.00 -15.00
środa 10.00 -15.00
czwartek 12.00 -17.00
piątek 10.00 -15.00
sobota 10.00 -15.00
niedziela 12.00 – 17.00
Wstęp wolny.