Trasa wodna w Sztolni Królowa Luiza

15.10.2018

14 września w Sztolni Królowa Luiza Zabrzu otwarta została nowa trasa turystyczna. Jest to najdłuższy, podziemny spływ łodziami w Polsce.

Trasa toru wodnego to ponad 1100 metrów i kończy się w samym centrum Zabrza. Oryginalne XIX-wieczne wyrobiska sztolni odkrywają przed odwiedzającymi podziemne porty i mijanki. Wyjątkowy klimat zapewniają odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światłocień.

Na turystów czekają m.in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie z historycznymi wydarzeniami i legendarnymi postaciami, a także autentyczne nacieki wapienne, charakterystyczne dla jaskiń. Atrakcją są też z pewnością żywe rośliny, które rosną prawie 40 metrów pod ziemią.

Trasa wodna to nie jedyna nowość, która czeka turystów chcących wybrać się do kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Już we wrześniu Muzeum Górnictwa Węglowego uruchamia także specjalne oferty dla seniorów i dla dzieci. Z myślą o słuchaczach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wprowadzone zostaną dwie oferty zwiedzania: „Gryfno podróż w czasie” (z przewodnikiem posługującym się gwarą) zakończoną tradycyjnym śląskim obiadem w Bistro Łaźni Łańcuszkowej oraz „Wodno podróż w czasie”. Nowe oferty dla najmłodszych to urodzinowa i edukacyjna. W jednym i drugim przypadku do wyboru będzie kilka gotowych scenariuszy przystosowanych do zainteresowań i wieku solenizanta czy też małego turysty.

Trasa wodna Sztolni Królowa Luiza:
– Start: ul. Sienkiewicza 43
– Czas zwiedzania: 2,5 godz.
– Długość: około 2 km
– Ograniczenia wiekowe: 7 lat
– Temperatura pod ziemią: uzależniona od pory roku – 7-16 ℃.