IX Konferencja Naukowa Muzeum Miejskiego w Zabrzu

15.10.2018

„Sacrum w przestrzeni miasta” – to tytuł IX Konferencji Naukowej Muzeum Miejskiego w Zabrzu, która rozpoczęła się w naszym mieście 23 października. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz biskup gliwicki Jan Kopiec.

Konferencję zainaugurowało wystąpienia: prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, ks. dr. hab. Krystiana Kałuży – wicedziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, Elżbiety Dębowskiej – dyrektora Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz ks. Arkadiusza Kinela – proboszcza parafii św. Andrzeja w Zabrzu. Na program pierwszego dnia Konferencji złożyły się trzy części: "Parafia w przestrzeni industrialnej (historia)", "Parafia w przestrzeni postindustrialnej (misja" oraz msza św. oraz nowenna ku czci NBNP w kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu. Miejsce obrad: Restauracja "Pod Kasztanami". Początek – godz. 13.30. 

W drugim dniu Konferencji organizatorzy zapraszają do Galerii "Café Silesia" Muzeum Miejskiego w Zabrzu mieszczącej się przy ul. 3 Maja 6. W pierwszej części obrad prelegenci skupią się na temacie "Kościoły i związki wyznaniowe w Zabrzu – przeszłość"; w drugiej na temacie "Kościoły i związki wyznaniowe w Zabrzu – stan dzisiejszy"; a w trzeciej na temacie "Zabrzańskie sacrum w wymiarze kulturowym".

Wśród prelegentów znajdą się reprezentacji takich uczelni wyższych i instytucji jak m.in.: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Kuria Diecezjalna w Gliwicach czy Regionalny Instytut Kultury w Katowicach.  

Szczegółowy program IX Konferencji Naukowej Muzeum Miejskiego w Zabrzu – „Sacrum w przestrzeni miasta" w załączeniu, a także na www.muzeum-miejskie-zabrze.pl oraz www.andrzej.zabrze.pl .
Wstęp wolny.