Trwa XVIII Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona"

10.10.2018

13 października w Zabrzu rozpoczęła się XVII edycja Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”. Festiwal od osiemnastu lat organizuje Miasto Zabrze oraz Teatr Nowy. To okazja do obejrzenia znakomitych przedstawień i spotkania z uznanymi zespołami.

Festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru – nurt ukierunkowany na realizację i interpretację dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 r., który stara się spełniać postulat „lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym…

Tym razem w Zabrzu będziemy mogli zobaczyć m.in. spektakle wystawiane przez: Bałtycki Teatr Dramatyczny, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatr Dramatyczny Miasta Warszawa, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Nie zabraknie też imprez towarzyszących – po każdym przedstawieniu konkursowym odbywać się będą dyskusje z twórcami, które poprowadzi Zbigniew Stryj; w Teatrotece zobaczyć będzie można ekranizacje polskiej młodej dramaturgii teatralnej realizowane przez WFDiF (Aula WST w Zabrzu; wstęp wolny). Na Scenie Kameralnej w Parku Hutniczym Teatr w Poti (Gruzja) zaprezentuje spektakl „Dead cities” Davita Khorbaladze, a Teatr Nieotykietowany – „Love and information”. Na scenie w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w ramach VIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” wystawiony zostanie „Stańczyk Musical”.

Festiwal potrwa do 21 października. Na zakończenie zobaczymy "Wierną watahę" Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka w wykonaniu Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Tego dnia ogłoszony zostanie również werdykt jury.

Więcej na stronie: www.teatrzabrze.pl