Ranking Samorządów 2018

09.10.2018

Dziennik Rzeczpospolita opublikował dziś Ranking Samorządów 2018. Gminy oceniane były w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.

Istotą rankingu było wyłonienie tych samorządów, które najlepiej dbają o szeroko rozumiany, zrównoważony i trwały rozwój swoich małych ojczyzn. Oceniono wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy) na podstawie danych dostępnych w publicznie w bazie GUS i Ministerstwa Finansów, a także odpowiedzi udzielonych przez samorządy na pytania ankietowe. Kryteria oceny to zestaw około 50 wskaźników i szczegółowych pytań, dotyczących działań samorządów w kluczowych obszarach.

Zwycięzcą tegorocznego rankingu zostało miasto Zielona Góra, miejsce drugie zajął Rzeszów, a trzecie – Olsztyn. Na 65 miast na prawach powiatu Zabrze zajęło 28. miejsce,  Katowice – stolica województwa-  25. Za nami uplasowały się m.in. Siemianowice Śląskie, Piekary, Ruda Śląska, Chorzów, Świętochłowice i Bytom.