Zabrze przestrzenią rozwoju

Noc Naukowców na zabrzańskich wydziałach Politechniki Śląskiej

09.10.2018

Solver Escape Room, gry logiczne i planszówki, salon wirtualnej rzeczywistości, pokaz historyczny Kartagina czy druk 3D – to tylko część atrakcji, jakie czekają na tych, którzy wezmą udział w zabrzańskiej odsłonie Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej.

Organizatorami zabrzańskiej odsłony Nocy Naukowców są dwa wydziały Politechniki Śląskiej umiejscowione właśnie w naszym mieście – Wydział Organizacji i Zarządzania oraz Wydział Inżynierii Biomedycznej.

W kampusie Politechniki Śląskiej (budynki B i C) przy ul. Roosevelta 26 będzie można sprawdzić jakość dźwięku i głośność swojego krzyku. Czekać będą tu także pokazy dotyczące możliwości ludzkiego ciała i umysłu, czy też pokaz badania źródeł światła.

Natomiast w budynku Wydziału Inżynierii Biomedycznej przy ul. Roosevelta 40 odbędą się m.in. demonstracje konstrukcji i działania systemów akwizycji sygnałów z powierzchni skóry i otoczenia człowieka na nowoczesnych elektronicznych stanowiskach pomiarowych; na innym stoisku przedstawione zostaną aspekty biomechaniki sportu związane z grą w darta, a na jeszcze innym zaprezentowane zostaną systemy sterowania w formie robotów zbudowanych z klocków LEGO Mindstorms oraz w formie interaktywnych płytek ARDUINO. Zaplanowano też prezentacje druku 3D w zastosowaniach medycznych do planowania zabiegów operacyjnych, wytwarzania modeli anatomicznych oraz spersonalizowanych wyrobów medycznych (implanty, protezy itp.). Przedstawione zostaną też implanty stosowane w ortopedii, traumatologii i stomatologii, w tym pokazy materiałów inteligentnych wykazujących efekt pamięci kształtu.

Zaplanowana na 13 października Noc Naukowców Politechniki Śląskiej potrwa od godz. 15.00 do godz. 22.00. W Zabrzu wielkie otwarcie zaplanowano w kampusie PŚl przy ul. Roosevelta 26 na godz. 16.30. Będzie ono połączone z inauguracją nowego laboratorium – Laboratorium Analityki Biznesowej.

W programie przewidziano także prezentacje kół naukowych, samorządu studenckiego, strefę studenta – gry i zabawy, pokazy dronów i in. atrakcje.

Więcej informacji na www.nocnaukowcow.com.pl