Zabrze przestrzenią rozwoju

96. Urodziny Miasta Zabrze

18.09.2018

W tym roku mija 96. lat od momentu, gdy Zabrze otrzymało prawa miejskie. Rocznicę tego wydarzenia świętować będziemy w ostatni weekend września. Miejski Ośrodek Kultury oraz Urząd Miejski w Zabrzu zapraszają z tej okazji na Skarbnikowe Gody oraz Piknik Rodzinny, które zorganizowane zostaną 29 września. Natomiast dzień później, 30 września, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbędzie się msza święta w intencji miasta oraz Koncert Galowy.

29 września – Skarbnikowe Gody

Skarbnikowe Gody to impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, organizowana cyklicznie w ramach obchodów Święta Miasta. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
W tym roku Skarbnikowe Gody odbędą się 29 września. Imprezę zainauguruje Barwna Parada, która ruszy z pl. Wolności o godz. 11.00. Poprowadzi ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wezmą też udział goście z polskich i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jak co roku podczas imprezy nie zabraknie konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynie pod hasłem: „Kolorowe miasto”. Zmagania uczestników i ich barwne kreacje ocenią widzowie.

29 września – Piknik Rodzinny

Park im. Poległych Bohaterów, położony w ścisłym centrum miasta przy ul. Dubiela, zostanie tego dnia zarezerwowany dla rodzin. Program Pikniku Rodzinnego, który rozpocznie się tutaj o godz. 12.00 i potrwa do godz. 20.30, wypełni bogata mieszanka muzyki, tradycji, nauki i rozrywki. Na dużej scenie wystąpią młodzi, zdolni zabrzańscy artyści, m.in. laureaci Zabrzańskiego Festiwalu Przedszkolaków „Igraszki” oraz Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. im. N. Kroczka. Dla dzieci przygotowano m.in. wesołe miasteczko z dmuchawcami, bajkowe animacje z pluszowymi maskotkami, miasteczko atrakcji. Dodatkowymi atrakcjami będą z pewnością stoiska edukacyjno-kulturalne oferujące ciekawe gry, zabawy oraz animacje twórcze, a także mistrzowskie pokazy taneczne i szczudlarskie.
Ciekawostką Pikniku będzie Festiwal Kolorów – wyrzuty kolorów holi zaplanowano na godz. 17.00 i 19.00. Dla pierwszych 200 osób kolory gratis.
Dorosłą publiczność powinien zainteresować program rozrywkowy, w którym nie zabraknie koncertów gwiazd muzyki rozrywkowej oraz urodzinowego pokazu sztucznych ogni. W programie Pikniku znajdzie się koncert Urszuli oraz zespołu Feel.
Wstęp tradycyjnie wolny.

30 września – msza św. w intencji miasta

30 września o godz. 12.15 w kościele św. Kamila odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta Zabrze z okazji 96. rocznicy nadania praw miejskich oraz 22. rocznicy patronatu św. Kamila nad miastem Zabrze.

30 września – koncert urodzinowy

O godz. 17.00 w Domu Muzyki i Tańca odbędzie się Koncert Galowy „Na polską nutę”. Na scenie zaprezentują się artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. Towarzyszyć im będą soliści Teatru Roma: Paulina Janczak oraz Jakub Wocial.