VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

10.09.2018

Pod hasłem „PO STRONIE PRZEŻYCIA”, 17 września br. rozpoczyna się VI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W ramach tej kampanii społecznej po raz kolejny w polskich szpitalach i przychodniach prowadzone będą bezpłatne badania. Szczegóły na ten temat znajdą Państwo na stronie www.oppngis.pl

W Zabrzu w akcji będzie brała udział Katedra i Oddział Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Bezpłatne badania będzie można wykonać przy ul. Curie Skłodowskiej 10 (tel.: 32-3732317).

Nowotwory głowy i szyi stanowią obecnie siódmą, co do częstości występowania, grupę nowotworów złośliwych na świecie. W Polsce w 2013 roku raka głowy i szyi zdiagnozowano u prawie 11 000 osób. W tym samym roku, w wyniku choroby, zmarło 6 000 pacjentów – to około dwa razy więcej niż rocznie ginie w wypadkach drogowych. W ostatnich latach coraz częściej raki te rozpoznaje się u osób młodych.

Niestety, wiedza na temat nowotworów głowy i szyi wśród pacjentów i pracowników ochrony zdrowia jest niewystarczająca, a rokowania dla pacjentów są dalekie od optymistycznych. Ponad 60% osób chorujących na raka głowy i szyi już w momencie diagnozy jest w miejscowo zaawansowanym stopniu choroby, co znacznie zmniejsza ich szanse na wyleczenie. Wczesne rozpoznanie jest podstawą efektywnego leczenia nowotworów głowy i szyi w wielospecjalistycznych ośrodkach. Skuteczna opieka po leczeniu może ułatwić powrót pacjenta do aktywności społecznej, zmniejsza szansę wystąpienia wznowy oraz co najważniejsze, sprzyja poprawie wyników leczenia.

Kampania Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi, prowadzona przez Europejskie Stowarzyszenie Głowy i Szyi (EHNS – European Head and Neck Society), ma na celu podniesienie świadomości na temat nowotworów głowy i szyi, długoterminowo poprawiając wyniki leczenia poprzez: edukację, zwracanie uwagi na wczesne objawy choroby, ułatwienie dostępu do multidyscyplinarnego leczenia oraz opiekę nad pacjentem po zakończonym leczeniu onkologicznym.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowany jest w ramach międzynarodowej kampanii Make Sense (Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi), którą zainicjowało i prowadzi EHNS w ścisłej współpracy ze środowiskami medycznymi oraz stowarzyszeniami pacjentów.

W Polsce akcja prowadzona jest przez Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi – instytucję, skupiającą specjalistów z wielu dziedzin medycyny prowadzących opiekę nad chorymi z nowotworami głowy i szyi.

W ramach programu w naszym województwie w dniach 17-21 września 2018 roku przeprowadzone zostaną akcje informacyjne, szkolenia, wykłady oraz bezpłatne badania chorych, którzy zaniepokojeni są występującymi u nich objawami lub są genetycznie obciążeni rodzinnym występowaniem chorób nowotworowych w obrębie głowy i szyi.

19 września (środa) w poniższych ośrodkach będzie można wykonać bezpłatne konsultacje laryngologiczne u osób, które zaniepokojone są swoimi objawami ze strony głowy i szyi:
• Katedra i Oddział Otorynolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej w Zabrzu, SUM w Katowicach, ul. Curie Skłodowskiej 10 Zabrze, Kierownik: Prof. dr hab. n. med. Maciej Misiołek, Tel: 32-3732317
• Oddział Laryngologii i Onkologii Laryngologicznej Katowice-Ochojec, ul. Ziołowa 45, Kierownik dr n. med. Bogdan Kolebacz, Tel: 32-3598107
• Katedra i Klinika Otorynolaryngologii SUM w Katowicach, ul. Francuska 20-24, Kierownik: Prof. dr hab. n. med. Jarosław Markowski, Tel: 32-2591460
• Oddział Otolaryngologii Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, ul. Szpitalna 1, Kierownik: dr n. med. Mariusz Kozłowski, Tel:32-4130112.