II Literacka Konferencja Naukowa „Przed i po. Witold Gombrowicz"

10.09.2018

10 września w naszym mieście zainaugurowana została II Literacka Konferencja Naukowa „Przed i po. Witold Gombrowicz”.

W pierwszym dniu konferencji w Teatrze Nowym w Zabrzu odbył się pokaz spektaklu Teatru TVP „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”. Pod okiem jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów – Roberta Glińskiego – zagrali w nim znani i cieszący się od lat uznaniem widzów aktorzy: Anna Polony, Barbara Kraftówna, Bohdan Łazuka, Piotr Adamczyk oraz Grzegorz Małecki. „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” – to demaskatorska i groteskowa opowieść o obłudzie, snobizmie oraz ułomnych relacjach międzyludzkich.

Gościem honorowym konferencji, która trwa w Łaźni Łańcuszkowej, była Rita Gombrowicz, wdowa po Witoldzie Gombrowiczu, badaczka literatury, kuratorka prac Gombrowicza. Dzięki jej staraniom jego prace co roku wydawane są w różnych krajach. Do dziś książki Gombrowicza zostały przetłumaczone na 40 języków. Wydała dwie książki biograficzne: Gombrowicz w Argentynie i Gombrowicz w Europie.

Bogaty program konferencji przewiduje wystąpienia literaturoznawców reprezentujących uczelnie wyższe z całego kraju, m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Katolicki Uniwersytet Lubelski czy też Uniwersytet Gdański.

Oprócz wykładów dotyczących literatury autorstwa Gombrowicza, w trakcie konferencji zaprezentowany zostanie też dorobek Muzeów Witolda Gombrowicza we Wsoli i Vence; będzie też można wziąć udział w spotkaniu autorskim z autorką biografii Witolda Gombrowicza Klementyną Suchanow.
Wstęp wolny.

Program konferencji w załączeniu.