Zabrze przestrzenią rozwoju

Europejskie Dni Dziedzictwa AD 2018 "Niepodległa dla wszystkich" – Zabrze

06.09.2018

W 2018 roku świętujemy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niezwykle ważny jubileusz jest również motywem przewodnim 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, która w dniach 8-9 i 15-16 września br. odbędzie się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W obchody EDD aktywnie włączy się również Miasto Zabrze.

Główni organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa chcą przypomnieć społeczeństwu historię odzyskania niepodległości. Ukazać dorobek długotrwałego procesu dziejowego. Pokazać jak odczytywać w zabytkach – niemych świadkach historii – dzieje tych ludzi i ich spuściznę, a także uzmysłowić jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

Rok 2018 to również Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Jego obchody będą okazją do podkreślenia znaczenia kultury europejskiej i przypomnienia o wspólnych wartościach, które również bardzo dobrze są widoczne w Zabrzu – mieście znajdującym się sercu Śląska.

 

W ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa Miasto Zabrze zaprasza na poznanie i odkrycie jednego z najbardziej charakterystycznych i reprezentacyjnych budynków w Zabrzu, w którym pierwotnie mieściła się siedziba dyrekcji koncernu Donnersmarcka. Obecnie budynek pełni rolę ratusza miejskiego.

Zaprojektowany przez berlińskiego architekta Arnolda Hartmanna w formie nawiązującej do rezydencji pałacowej z elementami antycznymi obiekt, wzniesiono w 1907 r. Zwiedzanie budynku obejmuje m.in. westybul, salę historyczną, salę secesyjną oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego. Uczestnicy poznają historię budynku, będą mogli dotknąć insygniów władzy samorządowej w postaci łańcucha ceremonialnego z herbem miasta oraz obejrzeć ważne dokumenty potwierdzające przynależność państwową Zabrza. Wszyscy zainteresowani będą mogli w tym dniu wpisać do specjalnej księgi pamiątkowej swoje życzenia dla niepodległej Polski.

Miejsce zbiórki przed wejściem głównym do Ratusza, przy ul. Zbigniewa Religi 1. Przewodnikiem po tajemnicach ratusza będzie historyk i radny miasta Dariusz Walerjański.

Wejścia poszczególnych grup o godzinach 10.00, 11.30, 13.00.

Wymagana rezerwacja na poszczególne godziny zwiedzania pod numerem 32/271-72-76 lub osobiście w Punkcie Informacji o Mieście. Ilość miejsc ograniczona.

 

Zwiedzanie zabrzańskiego ratusza to nie jedyna atrakcja, na jaką mogą liczyć uczestnicy 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Zabrzu. Swoją propozycję przygotowało także Muzeum Miejskie w Zabrzu, ktore zaprasza w sobotę, 8 września, w godz. 11.00-17.00 na wydarzenie pn. "Z orzełkiem na piersi":

plac Wolności, start – godz. 11.00
„Szlakiem zabrzańskich komisariatów” – rajd rowerowy organizowany przez Muzeum Miejskie w Zabrzu oraz Zabrzańską Masę Krytyczną. Start o godz. 11.00 z placu Wolności. Trasa rajdu wyniesie ok. 18 km. Uczestnicy zatrzymają się przy komisariatach policji znajdujących się w Zabrzu, Mikulczycach oraz Zaborzu. Zakończenie rajdu przy Komendzie Policji w Zabrzu przy ul. 1 Maja, w której złożone zostaną kwiaty pod tablicami, poświęconymi funkcjonariuszom Policji Województwa Śląskiego zamordowanym w Miednoje.
Finał na stadionie Arenie Zabrze (godz. 15.15).

Arena Zabrze, ul. Roosevelta 81, godz. 11.00-17.00

11.00–12.00
Opowieść o „Górniku Zabrze” z biało-czerwoną w tle
– spacer po stadionie, zwiedzanie wystawy fotograficznej „70 lat Górnika Zabrze”

12.15–13.30
„Podstawy heraldyki i historia polskich barw narodowych” – prezentacja multimedialna

13.30–14.15 „Dlaczego biało-niebiesko-czerwoni?” – herby i barwy legendarnych
klubów piłkarskich

14.30–15.30
Opowieść o „Górniku Zabrze” z biało-czerwoną w tle
– spacer po stadionie, zwiedzanie wystawy fotograficznej „70 lat Górnika Zabrze”

15.45–17.00
„Z orzełkiem na piersi” – spotkanie ze słynnymi piłkarzami: Stanisławem Oślizło i Janem Banasiem – reprezentantami Polski, wywodzącymi się z klubu Górnik Zabrze.