Zapraszamy na XIV Dzień Nauki i udostępnienie turystom Trasy Wodnej w Sztolni Królowa Luiza

04.09.2018

14 września w Zabrzu udostępniona zostanie nowa trasa turystyczna. Będzie to najdłuższy w Polsce, podziemny spływ łodziami w wyrobiskach Sztolni Królowa Luiza. Odbędzie się też XIV edycja Dnia Nauki. Wszystkie wydarzenia zaplanowano w obrębie Sztolni Królowa Luiza Port przy ul. K. Miarki 8.

 
W związku z organizacją Dnia Nauki oraz oddaniem do użytku nowej trasy nastąpi zmiana organizacji ruchu. W godz. 6.00 do 24.00 zamknięta zostanie ul. K. Miarki na odcinku od zbiegu z ul. Wolności do skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich i ul. K. Miarki. 

 

Wielkie otwarcie Trasy Wodnej Sztolni Królowa Luiza, niepowtarzalnej i unikatowej trasy turystycznej, najnowszej atrakcji Muzeum Górnictwa Węglowego, to wydarzenie którego nie można przegapić.

Trasa toru wodnego wyniesie ponad 1100 metrów i kończy się będzie w samym centrum Zabrza. Oryginalne XIX-wieczne wyrobiska sztolni odkryją przed odwiedzającymi podziemne porty i mijanki. Wyjątkowy klimat zapewnią odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach światłocień.
Na turystów będą tu czekać m.in. specjalnie zaaranżowane przestrzenie z historycznymi wydarzeniami i legendarnymi postaciami, a także autentyczne nacieki wapienne, charakterystyczne dla jaskiń. Atrakcją będą też z pewnością żywe rośliny, które rosną prawie 40 metrów pod ziemią.

W programie:

– wioska piracka ,,Piraci z Karaibów”

– wielka bitwa morska – gra w statki

– szczudlarze

– kącik dla dzieci z konkursami

– dmuchańce

– strefa chill z leżakami.

Atrakcją wieczoru będzie koncert zespołu Swiernalis o godz. 20.00 i pokaz akrobacji w kielichu z wodą!

Dzień Nauki, który odbędzie się także 14 września przy ul. Karola Miarki 8, to wydarzenie adresowane do dzieci i młodzieży, które ma na celu edukację młodych ludzi poprzez zabawę, podniesienie świadomości na temat roli nauki w społeczeństwie, jak najszerszą popularyzację aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń.

Podczas Dnia Nauki promujemy najważniejsze osiągnięcia naukowe i techniczne oraz rozbudzamy zainteresowania i zachęcamy do bliższego poznania dziedzin, które z pozoru wydawać się mogą trudne.

Zapraszamy do nauki poprzez zabawę.

W godzinach 9.00 – 14.00:

– interaktywne stoiska

– pokazy nowych technologii

– eksperymenty fizyczne i chemiczne

– strefa motoryzacji, sportu, medycyny, kultury i sztuki

– strefa edukacyjna Sztolni Królowa Luiza

Gościem specjalnym tegorocznej edycji Dnia Nauki będzie dr Tomasz Rożek, który wygłosi swój wykład pt. ,,Węgiel i woda".