Inauguracja projektu "Kryminalne zagadki Śląska"

29.08.2018

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu zaprasza na spotkanie z Marcinem Melonem i Wojciechem Bauerem. Będzie to oficjalna inauguracja projektu „Kryminalne zagadki Śląska” realizowanego przez zabrzańską MBP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gliwicach oraz Uniwersytetem Humanistyczno-Pedagogicznym im. Jana Długosza w Częstochowie.

Wybór miejsca, czyli Poziomu 320 Kopalni Guido, nie jest przypadkowy – sceneria górniczego podziemia doskonale wkomponowuje się w twórczość zaproszonych pisarzy. Zarówno w książkach Marcina Melona jak i Wojciecha Bauera znajdziemy dużo odniesień do tradycyjnej kultury i obyczajowości górniczej.

Spotkanie, które organizuje MBP w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w zabrzu, poprowadzi Mirosław Riedel – dziennikarz, od wielu lat związany ze śląskimi mediami takimi jak: telewizja ogólnopolska TVS, Telewizja Katowice oraz telewizje lokalne: Sfera TV czy Telewizja Zabrze.

Człowieka od zawsze intrygowała zbrodnia. Wychodząc z tego założenia przygotowaliśmy cykl wydarzeń, które odnoszą się do jednego z najbardziej popularnych obecnie gatunków literackich – kryminału – tłumaczą pomysłodawcy projektu z MBP w Zabrzu.

Na projekt „Kryminalne zagadki Śląska” złożą się wydarzenia mające zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa (spotkania autorskie, warsztaty), jak i nowatorską (gry terenowe, escape room). Wszystkie one mają podstawowe zadanie: zaprosić do biblioteki nowych czytelników, którym przez pryzmat powieści kryminalnych pokażemy, że czytanie książek może być ekscytującą formą rozrywki oraz spędzania wolnego czasu. W ramach projektu będą także realizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży. Odpowiednio i w ciekawy sposób przedstawiona literatura kryminalna może być początkiem ich stałych i długoletnich kontaktów ze słowem pisanym.

We wrześniu do Zabrzu przyjadą jeszcze: Wojciech Chmielarz (13.09), Przemysław Semczuk (13.09), Janusz Leon Wiśniewski (27.09), w październiku: Tomasz Sekielski (11.10), Małgorzata i Michał Kuźmińscy (16.10), w listopadzie: Marta Matyszczak i Marta Obuch (8.11), Adam Regiewicz (22.11), Mariusz Czubaj (29.11).

Wstęp na spotkanie jest wolny.
Zjazdy pod ziemię odbywać się będą od godz. 17.00.
Ze względu na specyfikę miejsca spotkania organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do 3 września pod nr tel.: 32 271-42-24 wew. 107