Zabrze miastem turystyki industrialnej

28.08.2018

28 sierpnia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się posiedzenie zespołu ds. promocji Polski na szczeblu samorządowym i obywatelskim. Tematem było m.in. kreowanie europejskich produktów turystycznych na bazie potencjału dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska na przykładzie Miasta Zabrze. W spotkaniu udział wzięli Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Zabrza oraz Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. 

 

Na mapie województwa śląskiego Zabrze wyróżnia ilość obiektów, które przed laty służyły gospodarce, a dziś przyciągają turystów. Unikatowe w skali kraju i Europy są takie miejsca jak Kopalnia Guido czy Sztolnia Dziedziczna.

Czerpiąc z dziedzictwa poprzemysłowego naszego miasta nadajemy nowe funkcje kopalniom i innym przestrzeniom postindustrialnym. Pielęgnujemy historię i tradycję regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – W tym właśnie celu ciągle rozbudowujemy ofertę turystyczną i przygotowujemy ofertę kulturalną oraz rekreacyjną zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. W najbliższych planach jest rewitalizacja wieży ciśnień. To z pewnością będzie kolejna atrakcja zabrzańska na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Śmiało można powiedzieć, że Zabrze to dwa miasta. Jedno widać gołym okiem. Aby zobaczyć drugie trzeba wybrać się w podróż pod ziemię do Kopalni Guido lub kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Z roku na rok zainteresowanych tymi propozycjami jest coraz więcej. Według danych Śląskiej Organizacji Turystycznej, zabrzańskie obiekty są jednymi z najchętniej odwiedzanych na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Pokazujemy to co charakterystyczne dla Śląska, czyli pracę górnika. Prezentujemy narzędzia oraz maszyny górnicze. Zaznaczę, że wiele z nich działa. Goście mogą zobaczyć na własne oczy m.in. pracę kombajnu górniczego, wsiąść do kolejki podwieszanej czy wybrać się na szychtę. Warto przekonać się samemu co kryją mroki naszych kopalń – zachęca Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego.

W ramach Muzeum Górnictwa Węglowego funkcjonuje Kopalnia Guido z trzema poziomami zwiedzania, salą koncertową i podziemnym pubem, kompleks Sztolnia Królowa Luiza z edukacyjnym Parkiem 12C, zabytkową Łaźnią Łańcuszkową gdzie znajduje się bistro, podziemiami kopalni Królowa Luiza, Sztolnia Dziedziczna oraz Muzeum, w którym mieszczą się zbiory związane z górnictwem. Bogata oferta turystyczna jest uzupełniona licznymi działaniami dla różnych grup odbiorców. Edukacja, rekreacja czy projekty kulturalne jak choćby Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego sprawiają, że w na industrialnym szlaku w Zabrzu nie można się nudzić. Zapraszamy na stronę internetową Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego

Wskazać warto, że w najbliższych planach jest uruchomienie Podziemnej Trasy Wodnej Sztolni Królowa, w ramach której turyści pokonają kilometrowy odcinek płynąc łodziami i wysiądą w samym centrum miasta. Więcej informacji na Trasa Wodna