W trosce o zabytkową nekropolię

10.08.2018

Fundacja Stary Cmentarz w Zabrzu organizuje kolejną akcję sprzątania Starego Cmentarza umiejscowionego pomiędzy ulicami Wolności a Staromiejską (naprzeciwko kościoła św. Andrzeja).

Akcję zaplanowano na najbliższą sobotę (11 sierpnia). Rozpocznie się o godz. 8.00, a zakończy o godz. 12.00. Zbiórka przy plebani parafii św. Andrzeja (ul. Wolności 196). Przygotowano worki na śmieci, taczki oraz kilka narzędzi ogrodniczych.

Cmentarz parafialny św. Andrzeja, trzeci kolei, założono na roli farskiej w 1899 roku (wtedy to dobiegła końca budowa nowego probostwa). Wytyczoną część roli proboszczowskiej od ul. Henryka do ul. Wolności, a granicą zabudowań farskich i parcelą sióstr zakonnych, oddano na cele grzebalne. Decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1972 roku cmentarz został wyłączony z użytkowania. Nieprzerwanie od 1899 r. jest on własnością Parafii Rzymskokatolickiej św. Andrzeja w Zabrzu, która odnowiła ogrodzenie i wejście od ul. Wolności.

Dzięki staraniom Fundacji Stary Cmentarz w Zabrzu udało się uporządkować teren nekropolii, a także odkopać wiele płyt nagrobnych i tablic.