Pierwsi w Polsce wszczepili sztuczne serce

08.08.2018

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono rezultaty pionierskiego zabiegu wszczepienia całkowicie sztucznego serca u pacjenta cierpiącego z powodu krańcowej niewydolności krążenia.

To kolejny sukces na koncie Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.Zabrzańscy kardiolodzy i kardiochirurdzy po raz kolejny potwierdzili, że reprezentują najwyższy światowy poziom. Jako pierwsi w Polsce wszczepili 66-letnimu pacjentowi całkowicie sztuczne serce.

Sztuczne serce Syncardia TAH to jedyne całkowicie sztuczne serce zatwierdzone do wszczepiania w Stanach Zjednoczonych, kandzie i Europie. Do tej pory na całym świecie zastosowano je w ponad 1,8 tys. przypadków. System zastępuje obie komory serca oraz cztery zastawki, przywracając prawidłowy przepływ krwi. TAH podłączone jest do zewnętrznego napędu, który generuje przepływ krwi oraz monitoruje jego funkcjonowanie.

W Polsce urządzenie zostało zastosowane po raz pierwszy. Do pionierskiej operacji zespół z Zabrza przygotowywał się w Niemczech. Operacja trwała sześć godzin.

– Pacjent czuje się dobrze i pod okiem naszych świetnych pielęgniarek i rehabilitantów wraca do sił – podkreśla doc. dr Michał Zembala ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. – To dzięki ogromnej Pracy zespołu kardiochirurgów, kardiologów, anestezjologów oraz pielęgniarek i specjalistów fizjoterapii osiągnęliśmy powodzenie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten wspólny sukces. Przede wszystkim jednak gratulacje i podziękowania należą się panu Mieczysławowi , za zaufanie, którym nas obdażył i niezłomną wiarę w powodzenie tej misji. Cieszę się, że mogłem być częścią tej historii – dodaje.

Warto przypomnieć, że to właśnie w Zabrzu w 1985 r. prof. Zbigniew Religa dokonał pierwszego w Polsce udanego przeszczepu serca. Śląskie Centrum Chorób Serca należy obecnie do najlepszych ośrodków na świecie. Nie ma bowiem zabiegu z dziedziny kardiochirurgii, który nie byłby wykonywany w Zabrzu.