Za nami 3. etap Tour de Pologne z metą w Zabrzu!

07.08.2018

Wczoraj na ulicach Zabrza podziwiać można było najlepszych polskich i zagranicznych kolarzy, którzy czterokrotnie pokonali prowadzoną ulicami naszego miasta pętlę o długości 6,2 km. Kolarze wjechali do Zabrza ul. Legnicką w Makoszowach po godz. 18.30 i ul. Makoszowską oraz ul. Winklera dojechali do ronda Sybiraków, gdzie zaczęła się runda z finiszem przy Arenie Zabrze. Przy stadionie 14-krotnego mistrza Polski zlokalizowana była meta trzeciego etapu jednego z najważniejszych szosowych wyścigów kolarskich na świecie – Tour de Pologne.

75. Tour de Pologne to kolarska liga mistrzów na wyciągnięcie ręki. Jedyna okazja w roku, żeby na polskich drogach obserwować najlepszych zawodników w światowym peletonie. Lata doświadczeń Czesława Langa i LANG TEAM, każdego roku owocują rywalizacją na coraz to wyższym poziomie. Wyścig, który wczoraj dotarł do Zabrza, trwa od 4 sierpnia i skupia się na południu Polski. W ciągu siedmiu dni kolarze przejadą dokładnie 1026 kilometry. Odwiedzą ponad 500 miejscowości.

Trzeci etap, którego finisz mogliśmy oglądać wczoraj w Zabrzu, liczył 139 km. Start nastąpił na Stadionie Śląskim w Chorzowie. 20 km po starcie z peletonu oderwała się trójka kolarzy: Polak Michał Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Francuz Mathias La Tournier (Cofidis) i Rosjanin Aleksander Fiodorow (Gazprom RusVelo). Za nimi skoczył Belg Jenthe Biermans, który uciekał już na 2. etapie do Katowic. Kolarz grupy Katiusza Alpecin po 50 km dołączył do uciekinierów i wówczas na czele jechała już czwórka zawodników.

Ostateczna klasyfikacja 3. etapu Tour de Pologne wygląda nst.:
Pierwsze miejsce zajął Alvaro Hodeg z grupy Quick Step. Drugi w Zabrzu był Brytyjczyk Daniel McLay (Education First-Drapac p/b Cannondale), a trzeci Andre Greipel (Lotto Soudal). Najlepszy z Polaków Paweł Franczak (CCC Sprandi Polkowice) zajął 16. miejsce.

We wtorek 4. etap z Jaworzna do Szczyrku. To najdłuższy etap tegorocznego TdP – liczy 179 km.

Do Zabrza Tour de Pologne zawitał po raz drugi. I podobnie, jak w ub. roku, tak i tym razem zabawa przy Arenie Zabrze trwała przez wiele godzin i rozpoczęła się na długo przed spodziewanym przyjazdem kolarzy. Podobnie jak w pozostałych miastach stanęło tu kolarskie miasteczko, w którym bawili się dorośli i ich pociechy. Oprócz tradycyjnych namiotów sponsorskich, na promenadzie stadionu można było skorzystać również z atrakcji przygotowanych przez instytucje działające na terenie miasta.

–  Tour de Pologne to sportowa rywalizacja rangi światowej z udziałem najlepszych kolarzy – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom naszego miasta za wspaniałą atmosferę oraz żywiołowy doping. Zabrzanie kolejny raz pokazali, że potrafią docenić zawodników i stworzyć wyjątkowy klimat, który jest tak ważny w każdym sportowym wydarzeniu. Tour de Pologne to również ogromne przedsięwzięcie logistyczne i infrastrukturalne, które wymaga zaangażowania wielu osób, instytucji oraz organizacji. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania miasta na ten szczególny dzień. Jednocześnie dziękuję mieszkańcom za życzliwość i wyrozumiałość wobec utrudnień. Transmisja z Tour de Pologne dociera do wielu krajów, co sprawia, że ugruntowany został wizerunek naszego miasta jako ośrodka medycyny, kultury, turystyki industrialnej i sportu. Zabrze, jako najpiękniejsze miasto ubiegłorocznego wyścigu, po raz kolejny zaprezentowało się na najwyższym poziomie – dodaje prezydent Zabrza. 

Poniżej film dotyczący finału 3. etapu 75. Tour de Pologne w Zabrzu zrealizowany przez Telewizję Zabrze:

https://www.facebook.com/TVZ24/videos/1742947529074293/?t=65