Zabrze przestrzenią rozwoju

Gala Honorowego Wyróżnienia im. św. Kamila

11.07.2018

W sobotę, 14 lipca, w Teatrze Nowym w Zabrzu, odbyła się uroczystość wręczenia Honorowego Wyróżnienia im. św. Kamila. W tym roku Kapituła Wyróżnienia im. św. Kamila na posiedzeniu, które odbyło się 29 maja, postanowiła uhonorować: dr Alicję Pigoń-Węgiel – zasłużonego lekarza diabetologa, która zorganizowała na terenie miasta Zabrze pierwsze domowe hospicjum, prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Lekstona – wybitnego kardiologa oraz ks. Henryka Bardosza – zabrzańskiego kapłana o wielkim sercu, szczególnie dla osób niepełnosprawnych.

Nagrody im. św. Kamila wręczono w naszym mieście już po raz osiemnasty. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które działają na rzecz miasta i są zaangażowane w działalność charytatywną. Tegoroczną galę  uświetnił koncert znanej sopranistki i wokalistki Izabeli Kopeć. W niedzielę, 15 lipca, w Kościele pw. św. Kamila w Zabrzu, odprawiona została msza św. w intencji parafii i miasta.

Św. Kamil od 1996 roku oficjalnie jest patronem Zabrza. Jest on również opiekunem chorych i wzorem miłosierdzia. Stąd też decyzja, aby wręczać nagrody jego imienia osobom i instytucjom, które zasłuży się właśnie w niesieniu pomocy. Wyróżnienie przyznawane jest od 2001 r. Do tej pory uhonorowano nimi 50 laureatów, wśród nich znaleźli się m.in.: prof. Bożena Hager–Małecka, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Bolesław Pochopień, prof. Lech Poloński, dr Zbigniew Nawrat, Beata Chodór, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Komitet Obrony Wszystkich Mieszkań Huty Zabrze.