Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrzański Budżet Partycypacyjny – V edycja

06.07.2018

To już ostatni dzień, aby złożyć wniosek w ramach V edycji budżetu partycypacyjnego. Listę projektów, które zostaną zrealizowane w ramach tej edycji poznamy 16 października. W wielu miastach naszego regionu mieszkańcy mają możliwość aktywnego włączania się w podejmowanie decyzji o wydatkowaniu publicznych pieniędzy. W skali kraju, różne modele budżetu obywatelskiego realizuje dzisiaj już ponad 80 samorządów. Do tego grona w 2015 roku dołączyło z powodzeniem także Zabrze!

Budżet partycypacyjny to wyodrębniona część wydatków gminy, o której przeznaczeniu decydują mieszkańcy. Jest to również skuteczna forma konsultacji społecznych, dzięki którym zabrzanie mogą wskazać potrzebne miastu inwestycje.

Propozycje zadań do realizacji mogą składać osoby, które ukończyły 16 lat i są zameldowane w Zabrzu. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w najbliższy poniedziałek – 28 maja i potrwa do 9 lipca. Ogłoszenie wyników wstępnej oceny wniosków przewidziano 5 września. Głosowanie zaplanowano od 20 września do 5 października.

Formularze w wersji elektronicznej będą dostępne na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.um.zabrze.pl). W wersji papierowej można będzie je pobrać m.in. w Punktach Obsługi Klienta zabrzańskiego magistratu (Centrum Handlowe M1 przy ul. Szkubacza 1 oraz parter przy wejściu głównym do budynku UM przy ul. Powstańców Śląskich 5-7) oraz w Sali Obsługi Klienta przy ul. Wolności 286.

W 2019 roku na realizację zadań z budżetu partycypacyjnego przeznacza się 4,01mln zł, jednak w poprzedniej edycji mieszkańcy zdecydowali, że w niektórych dzielnicach powinny powstać większe inwestycje (tzw. projekty dwuletnie), na wykonanie których w 2019 roku przeznaczy się 1,33 mln zł. Stąd na nowe projekty będzie przeznaczone 2,68 mln zł. Szczegóły w tabeli (kol. 6)
Cztery poprzednie edycje Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta. W czwartej edycji wpłynęło 70 wniosków, a ostatecznie pod ocenę zabrzan poddano 64 z nich. Głosowało przeszło 20 tys. osób, czyli 14,9 proc. uprawnionych mieszkańców Zabrza.

Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Dotychczas w Zabrzu (z wszystkich edycji) wykonano już 39 projektów. Kolejne projekty są kończone. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców powstają m.in. nowe boiska piłkarskie, siłownie pod chmurką, place zabaw, parkingi, montowane są też lampy oświetleniowe wzdłuż chodników i alejek ogrodowych.

Terminarz V edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego

Składanie wniosków 28.05 – 9.07.2018 r.
Wstępna ocena wniosków w Urzędzie 10.07- 4.09.2018 r.
Ogłoszenie wyników wstępnej oceny wniosków 5.09.2018 r.
Głosowanie nad wnioskami 20.09 – 5.10.2018 r.
Wyniki głosowania 16.10.2018 r.

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
W tym roku w naszym mieście odbędzie się piąta edycja Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Doświadczenia i efekty czterech poprzednich edycji pokazują wyraźnie, że mieszkańcy chętnie biorą udział w tego typu inicjatywach i nie brakuje im ciekawych pomysłów, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna ma szansę jeszcze bardziej rozkwitnąć.
Cieszy mnie niesłabnące zainteresowanie zabrzan budżetem partycypacyjnym i możliwościami, jakie on daje. Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Każdy zabrzanin może mieć swój udział w pozytywnych przemianach, jakie przechodzi nasze miasto. Dziś możemy nie tylko korzystać z nowych inwestycji i przedsięwzięć, ale samemu je kreować, dostrzegać potrzeby i podpowiadać, które są tymi najpilniejszymi.
Liczę na to, że piąta edycja budżetu partycypacyjnego spotka się z Państwa dużym zainteresowaniem, a mieszkańcy kolejny raz pokażą, jak duży potencjał drzemie zarówno w nich, jak i w naszym mieście.
Zachęcam Państwa do udziału w piątej edycji Zabrzańskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jestem przekonana, że warto brać sprawy w swoje ręce i osobiście decydować na co mają być wydatkowane pieniądze przeznaczone na kolejne edycje budżetu partycypacyjnego.