Akcja krwiodawstwa pod zabrzańskim ZUS

14.06.2018

Zabrzański Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych organizuje akcję krwiodawstwa, na którą zapraszają wszystkich zabrzan. Odbędzie się ona w najbliższy piątek (15 czerwca), w godz. 9.00-14.00. Wtedy na parkingu przed budynkiem ZUS, przy ul. Szczęść Boże 18, stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Będzie też okazja, by zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

– Liczymy na to, że w akacji wezmą udział nie tylko pracownicy ZUS, którzy zawsze chętnie angazują się w pomoc innym, ale również mieszkańcy miasta. Już teraz mamy zapowiedź, że niketóre zakłady chcą się przyłączyć do naszej zbiórki. Cieszy nas to, bo cel jest szczytny. Bez krwi nie mogłaby się odbyć żadna nie zaplanowana operacja, ale krew jest też ważnym elelemntem leczenia w pilnych sytuacjach, w leczeniu rannych poszkodowanych w wypadkach drogowych, czy innych zdarzeniach – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego. 

Krew może oddać każda zdrowa osoba, ważąca co najmniej 50 kg, pełnoletnia, ale nie starsza niż 65. Przed oddaniem krwi powinna zjeść lekki posiłek. To nie pierwsza akcja krwiodawstwa, organizowana przez ZUS. W poprzednim wydarzeniu krew oddał 70 osób. Udało się zebrać 32 litry krwi.