„Industria jest kobietą” – święto techniki w Zabrzu!

11.06.2018

Za nami zabrzańska odsłona Industriady – święta techniki, jednego z najważniejszych europejskich festiwali promujących dziedzictwo przemysłowe. Tegorocznej edycji towarzyszył motyw przewodni pod hasłem „Industria jest kobietą”, który pozwolił zaprezentować nieznane, bardziej kobiece oblicze zabytków techniki.

Przemysł i historia naszego miasta wydają się być domeną mężczyzn, ale takie stereotypy zacierają obraz. Przemysł nigdy nie był i nie jest światem bez kobiet!

9 czerwca na poziomie 320 w Kopalni Guido można było poznać historię śląskich kobiet, ich życie codzienne, a przede wszystkim zobaczyć scenerię z prawdziwej starej śląskiej izby: meble, bibeloty – „richtig klimat jak w doma!”. W tzw komorze K8 odbyła się emisja niemych filmów pokazujących pracę kobiet w przemyśle. W podziemiach Kopalni Królowa Luiza można było spotkać postacie ze świata superbohaterek. W Parku 12C zorganizowano kobiece warsztaty i plenery malarskie, zaprezentowano włóczkowe instalacje S. Brzoski. Nie zabrakło gier retro, piaszczystej plaży, tyrolki, konkursów oraz zabaw z animatorami.

W Łaźni Łańcuszkowej, pod hasłem „Każda frela lubi się stroić”, przedstawiono wystawę prac autorskich studentów Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach z katedry Wzornictwa (pracownia projektowania ubioru i obuwia), połączoną z pokazem mody. Na terenie Parku Techniki Wojskowej, w alei przemysłowej, zaprezentowano z kolei ciekawostki i elementy techniki wojskowej. Przewodniczkami były oczywiście kobiety.

Koncertowe podsumowanie dnia odbyło się na terenie Sztolni Królowa Luiza. Przy aplauzie gromadzącej się na finał publiczności wystąpiła m.in. Orkiestra Koleżeńska Les Femmes. Warto dodać, że we wszystkich zabrzańskich obiektach Industriady prezentowana była wystawa ,,Baba na grubie” Arkadiusza Goli.

Dzięki współpracy śląskich samorządów, m.in. Miasta Zabrze, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych, Industriada jest nie tylko największym i najciekawszym festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe w tej części Europy. Stała się też wydarzeniem, które otwiera dostęp do kultury osobom mniej zamożnym.