Sytuacja na składowisku odpadów opanowana

07.06.2018

Wczoraj, w godzinach popołudniowych, na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów przy ul. Cmentarnej w Zabrzu wybuchł pożar. Paliło się ok. 250 m² składowiska odpadów. Z ogniem walczyło osiem zastępów straży pożarnej, w sumie 37 ratowników.

Jak przekazał kapitan Wojciech Strugacz, rzecznik zabrzańskiej straży pożarnej, nie trzeba było nikogo ewakuować, nie było też żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców, choć sytuacja z pewnością była uciążliwa dla mieszkańców Zandki ze względu na duże zadymienie. Ogień został opanowany ok. godz. 17.00. Akcja dogaszania zakończyła się po godz. 20.30.

– Wczoraj z troską przyjmowaliśmy informacje o postępach akcji gaśniczej na terenie RIPO – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Na szczęście sytuację udało się opanować. Obecnie specjalistyczne służby weryfikują przyczynę wybuchu pożaru. Strażakom skutecznie walczącym z ogniem składam podziękowania i wyrazy najwyższego uznania za poświęcenie, zaangażowanie i skuteczność – dodaje prezydent Zabrza.

Przyczyny pożaru bada teraz policja, a także służby Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach.