Za nami 21. Międzynarodowy Festiwal Rysowania

22.05.2018

18 czerwca kilkuset artystów, głównie uczniów zabrzańskich szkół, szczelnie wypełniło halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, uczestnicząc w 21. Międzynarodowym Festiwalu Rysowania Zabrze 2018. W tym roku motywem przewodnim imprezy była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też stroje modeli pozujących rysownikom nawiązywały do tematyki patriotycznej.

Organizatorem Festiwalu było Liceum Plastyczne przy Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.

Uczestnikiem imprezy mógł zostać praktycznie każdy, gdyż impreza przeznaczona jest zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych z Polski i z zagranicy. Przystępujący do konkursu musieli wykonać rysunkowe studium postaci ludzkiej z natury (pozowało 100 modeli).

W jury 21. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku w Zabrzu zasiedli: prof. Antoni Cygan – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (przewodniczący), dr hab. Grzegorz Hańderek – prorektor ASP w Katowicach, dr hab. Michał Minior z ASP w Katowicach, dr hab. Piotr Kossakowski z ASP w Katowicach, dr hab. Jakub Adamek z ASP w Katowicach oraz dr hab. Damian Pietrek z ASP w Katowicach.
Zadanie, przed którym stanęło jury nie było łatwe, ponieważ musiało wybrać laureatów spośród 742 prac. Ostatecznie przyznało nagrodę Grand Prix oraz nagrody w poszczególnych dziesięciu kategoriach (wyniki w załączeniu).

Najlepsze prace zostaną pokazane w katalogu oraz na wystawie, która otwarta zostanie 21 września br. o godz.. 12.00 w Kopalni Sztuki przy ul. Hagera 41 w Zabrzu.