Młodzi przedsiębiorcy z całego świata przyjechali do Zabrza

14.05.2018

W dniach 11-16 maja w regionie gościmy młodych przedsiębiorców z całego świata, którzy przyjechali do naszej metropolii na zaproszenie Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe w Brukseli i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Jedno ze spotkań odbyło się w miniony weekend w Zabrzu.

 

Wizyta kilkudziesięciu przedsiębiorców z największych organizacji przedsiębiorców 20 największych gospodarek świata w Katowicach to wydarzenie zapowiadające Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – największe spotkanie networkingowe i wiedzowe sektora MŚP w Europie i jedno z największych na świecie, które 17-19 października 2018 r. odbędzie się po raz ósmy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Liderzy G20 YEA zostali zaproszeni do Europy na tegoroczne spotkanie robocze przez Europejską Konfederację Młodych Przedsiębiorców YES for Europe w Brukseli (YES for Europe reprezentuje obszar Unii Europejskiej w G20 YEA) i Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, która jako organizacja reprezentująca Polskę w YES for Europe zaproponowała organizację spotkania G20 YEA w Katowicach, przyjmując na siebie rolę gospodarza tego wyjątkowego wydarzenia w naszym kraju – komentuje Janusz Dramski, wiceprezes Izby.

Celem spotkania jest przygotowanie globalnego szczytu G20 YEA 2018 w Buenos Aires w drugiej połowie września 2018 roku oraz opracowanie projektu dokumentu, który zostanie tam przyjęty i przekazany do przywódców krajów G20 podczas jesiennego szczytu w Argentynie. W Katowicach gościć będzie m.in. prezydent delegacji argentyńskiej w G20 YEA Bruno Sanguinetti, który odpowiada właśnie za przygotowanie globalnego szczytu G20 YEA.

– G20 YEA jest globalną siecią organizacji zrzeszających młodych przedsiębiorców, eprezentującą ich przed władzami państw G20 oraz ułatwiającą międzynarodową współpracę gospodarczą. Spotkanie G20 YEA w maju w Polsce będzie wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ odbywa się na obszarze UE, ale jednak w kraju nie należącym do G20. W tym ujęciu jest to projekt bezprecedensowy, który z pewnością przyczyni się do promocji gospodarczej Śląska i Polski na arenie globalnej – podsumowuje Przemysław Grzywa, dyrektor generalny Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe w Brukseli.

Współgospodarzami wydarzenia są: Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Katowice i Miasto Zabrze, a jego program zakłada również pokazanie Śląska jako przykładu regionu, który z powodzeniem przeszedł transformację z ery gospodarki industrialnej do nowoczesnej gospodarki, zachowując jednocześnie tożsamość i pamięć o dynamicznym rozwoju w XIX i XX wieku, inwestując np. w obiekty postindustrialne.

Majowa wizyta to możliwość dotarcia do organizacji skupiających łącznie pół miliona firm z 20 największych gospodarek świata. Śląsk i Polskę poznawać będą m.in. przedstawiciele Entreprenerus’ Organization (USA), Futurpreneur (Kanada), Opora Russia (Rosja), Conaje (Brazylia), Foundation for Young Australians (Australia), Young Indians (Indie), Coparmex (Meksyk). Organizatorzy już dziś zapowiadają, że chcą zachwycić uczestników wydarzenia nie tylko gospodarczym potencjałem naszego kraju i na tej bazie budować długofalowe relacje z organizacjami przedsiębiorców i przedsiębiorcami z G20, by Ci wracali do nas z misjami gospodarczymi i inwestycjami.