Odkryj Zabrze z NIEMAPĄ

10.05.2018

Dziś, o godz. 11.00 w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 408 w Zabrzu, zainaugurowana została zabrzańska odsłona NIEMAPY. Jako pierwsi tę ekspozycję zobaczyli uczniowie z koła ekologicznego Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu. W wydarzeniu udział wzięli m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Barłomiej Szewczyk, przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Lasów Państwowych i Mostostalu Zabrze. Nie zabrakło również pomysłodawczyń NIEMAPY – Małgorzaty Żmijskiej, Joanny Studzińskiej oraz Moniki Szewczyk-Wittek.

Od 10 maja NIEMAPA zaprasza mieszkańców Zabrza na rodzinne spacery oraz na niezwykłą wystawę Odkryj Zabrze. Przewodnik w zabawny i graficzny sposób pokaże najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, śląskie słowa i ciekawostki a poprzez gry, zagadki i wyzwania zachęca do aktywnego poznawania miasta. Wystawa skierowana do rodzin i dzieci odtwarza najciekawsze miejsca w Zabrzu w dziecięcej skali i zaprasza do zabawy. Wystarczy wziąć ze sobą NIEMAPĘ i iść na spacer po wszystkich poziomach Zabrza.

Przewodnik NIEMAPA Zabrze pomaga na nowo odkryć miasto: opisuje ciekawe i nieznane miejsca, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Dzieci poprzez zabawę uczą się topografii swojego miasta poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając regionalizmy czy obserwując architekturę. NIEMAPĘ tworzy zespół Mamy Projekt, ale powstaje ona w procesie ko-kreacji z mieszkańcami i poleca tylko sprawdzone miejsca.

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to jest to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania – dzieci rysują, projektują albo liczą. Wysmakowane ilustracje studia graficznego Ładne Halo czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka, a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi.

NIEMAPA Zabrze świetnie pokazuje, że to miasto wielopoziomowe – zarówno pod, jak i nad ziemią. NIEMAPA zaprasza na spacery zarówno w miejsca znane, jak i te mniej oczywiste. Można wybrać się na oglądanie łódek wypływających ze Sztolni Królowa Luiza albo na Hałdę Ruda czy poszukać wyspy na Bytomce. Muzeum Górnictwa Węglowego to idealne miejsce zarówno do tego, aby zwiedzać kopalnie czy obserwować historię techniki, jak i do tego, by w Parku 12C razem z dziećmi bawić się w najlepsze. Na chwilę refleksji warto wybrać się do kościoła św. Józefa albo na koncert, spektakl czy warsztat do Filharmoniii Zabrzańskiej, Teatru Nowego albo Biblioteki Miejskiej. NIEMAPA odkrywa też na nowo walory wspaniałych mozaik o tematyce sportowej przy hali MOSiR.

Jest też niespodzianka: Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu stworzył nową specjalną atrakcję – domek ryjówki i zaprasza dzieci do wzięcia udziału w konkursie na imię dla tego sympatycznego zwierzątka. Domek pojawi się tam 19 maja, a w kasie Ogrodu będzie można oddać swój głos. Przewodnik jest pełen wyzwań i zadań dla najmłodszych: mogą opisywać ulubione drzewa, razem z PGG S.A. poznawać różnice w galowym i roboczym stroju górnika, z Mostostalem Zabrze wykorzystywać niepotrzebne pudełka i butelki by zbudować Szklarniofabrykę albo rozwiązać specjalną zagadkę dzięki naklejce, którą można otrzymać bezpłatnie w placówce mBanku.

NIEMAPA Zabrze wydana jest w 10.000 egzemplarzy i dystrybuowana bezpłatnie – w Punkcie Informacji o Mieście oraz wystawie Odkryj Zabrze, można ją również pobrać ze strony www.niemapa.pl. NIEMAPA jest bezpłatna dzięki współpracy Urzędu Miejskiemu w Zabrzu oraz Partnerów projektu: mBanku, Mostostalu Zabrze, Muzeum Górnictwa Węglowego i Polskiej Grupy Górniczej S.A.

Wystawa Odkryj Zabrze towarzyszy premierze przewodnika i odbywa się od 10 do 27 maja w Łaźni Łańcuszkowej w Sztolni Królowa Luiza przy ul. Wolności 408. Wystawa otwarta jest codziennie w godz. 9.00–19.00 (oprócz poniedziałków), a wstęp na nią jest bezpłatny. Grupy szkolne mogą zwiedzać ją z animatorami po wcześniejszych zapisach. Wszystkie dzieci odwiedzające wystawę otrzymają bezpłatny egzemplarz przewodnika).

Na wystawie rodziny mogą zrobić sobie rodzinne zdjęcie na tle niemapowej ścianki prezentującej najciekawsze obiekty w mieście albo wewnątrz dwumetrowego modelu Areny Zabrze. Samodzielnie i z animatorami można zagrać w kapsle, deklamować na scenie Teatru Nowego, zagrać na podwórkofonie, zastanowić się, jak dojechać komunikacją miejską KZK GOP do ulubionych miejsc albo sprawdzić swoją znajomość śląskiej gwary. Przez wąskie tunele dzieci mogą dostać się też do kopalni, poszukać wyjścia z labiryntu albo zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w Karliku i otrzymać Certyfikat Górnika, na którym Politechnika Śląska zaplanowała nietrudne zadanie. Na koniec wszyscy mogą odpocząć w zielonym parku wśród drzew i śpiewu ptaków. W weekendy podczas wystawy rodziny mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach i zajęciach.

Organizatorami wystawy są: Urząd Miejski w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i NIEMAPA, jej kuratorkami Mamy Projekt, a partnerami: KZK GOP, Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Nadleśnictwo Katowice, Politechnika Śląska, Teatr Nowy, Studio Maciej i Warsztaty Bubaski Gugaski.
NIEMAPĘ i wystawę wymyśliły i opracowały Mamy Projekt – Małgorzata Żmijska, Joanna Studzińska i Monika Szewczyk-Wittek, a robią ją wspólnie z małżeństwem z wydawnictwa Ładne Halo.