Przed nami XI Metropolitalne Święto Rodziny

07.05.2018

W tym roku już po raz jedenasty obchodzić będziemy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Koncert inaugurujący odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 19 maja – w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, o godz. 17.00. Wystąpią: Piotr Rubik z zespołem w koncercie „Moja historia”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

Na program MŚR każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary. Jako że będą to obchody jubileuszowe, czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać się będą w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Jak możemy przeczytać w liście intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik- „Zasadniczym celem naszego świętowania jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. Pomocą dla tegorocznych inicjatyw będzie temat, który zaczerpnęliśmy z pierwszych słów adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia: „Rodzina – radość miłości. Z tego tematu wyrasta prawda zasadnicza: radość miłości przeżywania w rodzinie jest także radością każdego i każdej z nas, a pomimo oznak kryzysu małżeństwa pragnienie życia rodzinnego jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny to kolejna szansa, by podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie i naszym społeczeństwie, to kolejna szansa, by docenić dar małżeństwa i miłości rodzinnej, kolejna szansa, by wspomóc budowanie solidnych i trwałych ognisk rodzinnych. Chcemy kolejny już raz podkreślić niezwykłą rolę rodziny w dzisiejszych czasach”.

– Po tylu latach z pewnością nie wypaliliśmy się, a rozpalamy nowe serca; udało się nam udowodnić, że Śląsk jest wyjątkowy, że ma swoją wartość, którą chcemy wnieść do Metropolii. Udało się nam, a teraz musimy wspólnie budować, rozgrzać i nie zepsuć – stwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, koordynator MŚR. – W Metropolię wnosimy wszystkie wielkie dzieła i wydarzenia, które będziemy kontynuować, ale musimy się starać by w tej wielkiej przestrzeni nie zapomnieć o tych najmniejszych i najbardziej potrzebujących naszego wsparcia – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 19 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 20 maja o godz. 12.00, w katowickiej katedrze odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. Msze św. w intencjach rodzin będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej. Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Tym razem pielgrzymi wyruszą 27 maja. Natomiast 3 czerwca planowane jest uroczyste zakończenie XI Metropolitalnego Święta Rodziny w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, gdzie wystąpi się koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu. Została ona zorganizowana w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Autorkami pomysłu zorganizowania imprezy promującej rodzinę były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. senator Krystyna Bochenek.

Program XI MŚR prezentujemy Państwu na plakacie w załączeniu, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.swieto-rodziny.pl  

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!