Delegacja z chińskiego Liyang odwiedziła Zabrze

04.05.2018

4 maja, w Ratuszu Miejskim, zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli miasta Liyang z Chin z reprezentantami zabrzańskiego samorządu. Rozmawiano na temat potencjału gospodarczego, naukowego, ekologicznego i turystycznego obu miast. Podpisano także list intencyjny dotyczący nawiązania przyjaznych relacji między miastami.

 

List intencyjny podpisali Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Lixin Di, przedstawiciel miasta Liyang. Czytamy w nim m.in.: „Obie strony zgadzają się podjąć wspólne wysiłki, na zasadzie równego partnerstwa i wzajemnych korzyści, aby razem promować przyjazne kontakty międzyludzkie oraz współpracę gospodarczą i handlową, a także aktywnie prowadzić wymianę i współpracę w dziedzinie nauki, handlu, technologii, kultury, sportu, zdrowia i edukacji”. Delegacja z Liyang odwiedziła Sztolnię Dziedziczną oraz strefę ekonomiczną. Rozmawiano m.in. o współpracy gospodarczej, naukowej, kulturalnej i turystycznej.

Miasto Liyang należy do prefektury Changzhou, prowincji Jiangsu. Położone jest na styku prowincji Jiangsu, Zhejiang i Anhui. Całkowita powierzchnia Liyang wynosi 1,535㎞², a jego populacja liczy blisko 800 000 osób. Miasto zostało określone m.in. „Krajowym Modelowym Miastem w dziedzinie Ochrony Środowiska” i „Chińskim Miastem Architektury”. Znajduje się ono na liście Forbes „Najlepszych Miast Biznesowych w Chinach” i w pierwszej dziesiątce Najbardziej Konkurencyjnych Miast w Inwestycjach. Liyang ma długą historię liczącą 2230 lat, zapoczątkowaną w chwili jego założenia 221 lat p.n.e., i jest ono jednym z 57 miast, które zachowały swoją oryginalną nazwę. Miasto położone jest w centrum geometrycznym delty rzeki Jangcy. W promieniu 200 km istnieje 6 lotnisk krajowych. Miasto Liyang otoczone jest górami i rzekami. Znajdują się tam Jezioro Tianmu, Gaj Bambusowy Nanshan, Gorące Źródła Yushui i narodowe parki leśne. Park Naukowo-Technologiczny Jiangsu Zhongguancun, skupia się na rozwijaniu zaawansowanego przemysłu produkcyjnego, w tym inteligentnych sieci, maszyn rolniczych i sprzętu paszowego, pojazdów energooszczędnych oraz nowych źródeł światła na bazie półprzewodników. Naukowo-Technologiczny Park Przemysłowy Jiangsu Zhongguancun jest regionalnym parkiem przemysłowym high-tech, który koncentruje się na rozwoju przemysłu high-tech i zaawansowanej produkcji przemysłowej oraz zapewnia badania naukowe, szkolenia osób utalentowanych, usługi biznesowe i turystyczne.