Zabrze przestrzenią rozwoju

Wystartował Zabrzański Rower Miejski!

27.04.2018

Ruszył pilotażowy program Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji rowerzystów są 32 rowery zlokalizowane w 4 stacjach, w tym 2 tandemy, 2 rowery dziecięce i jeden rower familijny typu cargo. Jako pierwsi rowery przetestowali przedstawiciele Aktywnego Zabrza, Masy Krytycznej oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Zabrzu.

– Konsekwentnie rozwijamy Zabrzański Szlak Rowerowy i realizujemy wiele działań dla rowerzystów – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza .– Uruchomienie Roweru Miejskiego jest kolejnym etapem tworzenia przyjaznych rozwiązań dla miłośników jazdy na rowerze. Zabrzanie chętnie wypoczywają w aktywny sposób. Dlatego w mieście uruchomiliśmy program Aktywne Zabrze. W ramach tego projektu oferujemy mieszkańcom zajęcia rekreacyjno-sportowe pod okiem trenerów – dodaje prezydent Zabrza.

Zabrze to kolejne już miasto w Metropolii, które postanowiło wdrożyć system Nextbike. Nasze rowery są już dostępne w Katowicach, Gliwicach, w tym roku będą z nich mogli również skorzystać m.in. mieszkańcy Tychów i Sosnowca – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Ze wszystkich naszych systemów można korzystać za pomocą jednego konta w systemie. To bardzo praktyczne zwłaszcza dla osób, które często dojeżdżają do innego miasta – mogą w Zabrzu wypożyczyć rower i dojechać do wybranego węzła przesiadkowego, przesiąść się np. do pociągu, a potem, w kolejnym mieście dojechać rowerem do punktu docelowego. To taki rowerowy wspólny bilet – dopowiada Tomasz Wojtkiewicz.

System Zabrzańskiego Roweru Miejskiego składać się będzie z 4 stacji: Sztolnia Port (skrzyżowanie ul. K. Miarki i ul. Jagiellońskiej), Sztolnia Królowa Luiza (ul. Wolności 408), GUIDO (ul. 3 Maja 93) i plac Dworcowy (przy Dworcu PKP). Do dyspozycji mieszkańców będą 32 rowery, w tym 2 rowery dziecięce, 2 tandemy i 1 rower familijny typu cargo, w którym dzięki zamontowanym ławeczkom i pasom bezpieczeństwa można wygodnie przewieźć nawet czworo dzieci.

Z Zabrzańskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców). Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej ZabrzanskiRowerMIejski.pl i wpłacić 10 złotych opłaty inicjalnej, z której finansowane będą wypożyczenia. Osoby, które posiadają już aktywne konto Nextbike założone w innym systemie, mogą z niego skorzystać. Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest całkowicie bezpłatne. Za pierwszą godzinę wypożyczenia zapłacimy 1 zł, za drugą 2 zł, za trzecią 3 zł, a za każdą kolejną po 4 zł. 

Samo wypożyczenie jest niezwykle łatwe. Wystarczy wpisać na terminalu przy stacji numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać ze specjalnej bezpłatnej aplikacji Nextbike, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek w tej samej lub dowolnej innej stacji Zabrzańskiego Roweru Miejskiego.