Dzień Japoński na Zaborzu

25.04.2018

Już po raz trzeci w Liceum Ogólnokształcącym nr 8 (ZSO nr 14) na Zaborzu odbył się Dzień Japoński. Impreza została objęta honorowym patronatem przez Ambasadę Japonii w Polsce, prezydent Zabrza Małgorzatę Mańkę-Szulik, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką oraz Śląski Klub Fantastyki.

W wydarzenie zaangażowała się młodzież z wielu śląskich szkół, biorąca udział w dwóch organizowanych przez szkołę konkursach – II Wojewódzkim Konkursie Plastycznym Mangaka’s Art "Manga po Polsku" oraz IV Wojewódzkim Konkursie "Spotkanie z Sakurą – co Ty wiesz o Japonii?".

Wśród gości, którzy wzięli udział w uroczystości znaleźli sie m.in.: zastępca prezydenta miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara, zastępca naczelnika Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu w zabrzańskim magistracie – Dorota Kosińska oraz przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Zabrze – Antoni Strzoda. Goście mieli okazję nauczyć się kilku słów w języku japońskim oraz zaśpiewać piosenkę, zobaczyć ceremonię parzenia herbaty w wykonaniu Ikumi Tonogawa i pokaz Iaijutsu zaprezentowany przez Artura Rybowicza. Zgromadzeni dowiedzieli się również dlaczego ‘Sakura’ jest tak ważna dla Japończyków oraz czym jest ‘Tokyo Ondo’.

W części artystycznej wzięli udział wolontariusze z Japonii, Państwo Kimiaki i Ikumi Tonogawa, którzy od września przebywają w Zabrzu i prowadzą w szkole naukę języka japońskiego. Uczestnikom konkursów zaproponowano warsztaty kaligrafii japońskiej, które poprowadzili znawcy tematu oraz gry i zabawy pod okiem gości specjalnych – Akemi Yasuhara, która na co dzień pracuje w Tarnogórskim Centrum Kultury oraz Takuma Ozawa z Fundacji Ichigo Matsuri z Katowic.