XXV Tydzień Ziemi

23.04.2018

23 kwietnia, w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza, odbyła się uroczystość otwarcia XXV Tygodnia Ziemi. W tym roku organizatorzy: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Urząd Miasta Zabrze postanowili, że hasłem przewodnim wydarzenie będą słowa Bułata Okudżawy „Dopóki Ziemia kręci się…”. XXV Tydzień Ziemi odbywa się pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Wojciecha Saługi oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki Szulik.

W imieniu prezydent miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik uroczystość zainaugurował zastępca prezydenta Miasta Jan Pawluch, który podkreślił jak ważna jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży. – Coraz częściej uświadamiamy sobie jak cenną ojczyzną dla wszystkich ludzi jest planeta Ziemia – stwierdził wiceprezydent. W ramach Tygodnia Ziemi zorganizowano konkursy skierowane do różnych grup wiekowych i odwołujące się do różnorakich uzdolnień młodych ludzi. Wręczono nagrody w kategorii prac plastycznych, literackich, fotograficznych. W związku z obchodami Tygodnia Ziemi w najbliższym czasie w Zabrzu odbędą się prelekcje, spotkania, warsztaty i pokazy, których głównym celem będzie przekazywanie rzetelnej wiedzy z zakresu ekologii.

W ciągu 25 lat w ramach Tygodnia Ziemi odbyło się około 1300 zajęć edukacyjnych, ponad 100 koncertów i przedstawień, 65 wystaw, 186 imprez sportowych i około 206 konkursów, do których zgłoszono ponad 100 tysięcy prac konkursowych.