Za nami prawdziwe święto turystyki!

19.04.2018

Tysiące osób przyciągnęły zorganizowane w Zabrzu Międzynarodowe Targi Turystyczne. Fascynujące makiety, prezentacje wyjątkowych obiektów i rzemieślników wykonujących zanikające już zawody można było zobaczyć podczas zorganizowanych w Zabrzu już po raz dziesiąty Międzynarodowych Targów Turystycznych. Krajem partnerskim tegorocznej imprezy było Peru.

– Historia przyjaźni polsko-peruwiańskiej jest bardzo długa – podkreśla Alberto Salas Barahona, ambasador Republiki Peru w Polsce. Mamy wiele wspólnego, ponieważ Peru również jest krajem górniczym. Mamy kopalnie miedzi, złota, srebra. Naszym zadaniem jest wymiana dobrych praktyk. To, że tutaj się spotykamy, pozwala to zrealizować – dodaje.

Tegoroczna edycja targów przyciągnęła aż 102 wystawców, którzy w ub. piątek i sobotę prezentowali swoją ofertę w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu. Były występy artystyczne, konkursy z nagrodami i degustacje regionalnych potraw. O swojej podróżniczej pasji opowiadał były górnik Mieczysław Bieniek. Można było pobawić się w poszukiwaczy złota, zobaczyć, jak działa krosno lub jak przed wiekami czerpało się papier. Atrakcje Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza przybliżało Muzeum Górnictwa Węglowego.

– W naszym myśleniu turystyka nadal kojarzy się często z przemierzaniem z plecakiem Gorskich ścieżek lub ze spacerami brzegiem morza. Tymczasem turystyczną pasję można z powodzeniem realizować na szlaku dziedzictwa przemysłowego i to podczas naszych targów staramy się pokazać – mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Przez te dziesięć lat przez nasze miasto przewinęło się wielu wspaniałych ludzi z bardzo interesującymi propozycjami – dodaje.

Targi towarzyszyły Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Praktycznej, która odbyła się w Łaźni Łańcuszkowej. W tym roku zajmujący się turystyką eksperci z całego świata rozmawiali na temat: „Darów ziemi w tworzeniu i promocji terytorialnych marek turystycznych”.