Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzień Ziemi w Parku 12C Sztolni Królowa Luiza

19.04.2018

22 kwietnia w godzinach 10:00-18:00 Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zaprasza na Dzień Ziemi do Parku 12C przy ul. Sienkiewicza 43. Tego samego dnia zostanie zainaugurowana nowa trasa w Sztolni Królowa Luiza pn. "Podziemne Skarby".

 

W ramach rozpoczynającego się Tygodnia Ziemi organizatorzy przygotowali wiele atrakcji nie tylko dla najmłodszych. Dzień upłynie pod hasłem: ekologii, energii węglowej i tej odnawialnej, gospodarki odpadami i ochrony środowiska.
22 kwietnia zostanie oddana do użytku nowa trasa podziemna w Sztolni Królowa Luiza – PODZIEMNE SKARBY (start ul. Wolności 408, Łaźnia Łańcuszkowa).

Organizatorzy zapowiadają, że chętni do przejścia nową trasą muszą być czujni, rozglądać się w ciemnościach i szukać ukrytych skrzynek z pytaniami i zadaniami. Poznając historię i geologię Sztolni oraz znaczenie węgla w energetyce, będą mogli poznać odpowiedzi na każde z nich. Sprawne wykonanie zadań gwarantuje wyjazd szybem na powierzchnię.
Zwiedzanie odbywać się będzie w charakterze geocachingowym*.
Geocaching – (gr. geo – Ziemia, ang. cache /kæʃ/ – chować, skrytka, schowek, kryjówka) – gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek (ang. geocache) uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych (….) chowający umieszcza w serwisie geocachingowym opis skrytki zawierający dodatkowe informacje ułatwiające jej znalezienie, a także informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące miejsca ukrycia i ewentualnych innych atrakcji turystycznych w okolicy.

W Parku 12C czekają na m.in. następujące atrakcje:
– podchody z kompasem i mapą, to atrakcja zorientowana na poznawanie alternatywnych źródeł energii, z jakimi poznać się można podczas lokalizowania kolejnych punktów,
– zwiedzanie ścieżki edukacyjnej „Kamienie graniczne”, wypełniając kartę poznasz tajniki górniczego fachu, dowiedzieć się można jak za pomocą kamieni oznaczono na powierzchni obszar kopalni węgla, a nawet sam taki zaprojektujesz. Przez chwilę poczuć się można jak właściciel kopalni,
– wykonywanie ekogadżetu na biurko podczas warsztatów,
– warsztaty z ekologii lasu przeprowadzone przez leśników w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach,
– możliwość zakupu czegoś zdrowego, naturalnego, unikatowego, kreatywnego na Eko Targu z ekologicznymi produktami i rękodziełem,

Przez cały dzień na terenie Parku 12C dla najmłodszych będą prowadzone przez animatorów animacje m.in. Eko Gry i zabawy z chustą i tunelem animacyjnym, Górnicze Koło Fortuny, Górnicze Memory, zabawy z bańkami mydlanymi.
Wydarzenia związane z obchodem Tygodnia Ziemi organizowane są we współpracy z firmą FORTUM.

Więcej informacji na stronie internetowej www.sztolnialuiza.pl