Muzyczne zwieńczenie Dni Papieskich w Zabrzu

09.04.2018

W niezwykły sposób zakończyły się tegoroczne obchody Dni Papieskich w mieście. 7 kwietnia w kaplicy św. Barbary na poziomie 170 Kopalni Guido odbył się koncert „Modlitwa dzwonów” w wykonaniu budapesztańskiego Chóru Męskiego św. Efraima pod dyrekcją Tamása Bubnó.

Na zaproszenie prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik w wydarzeniu tym uczestniczyła dr hab. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz dr János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

W programie koncertu znalazły się kompozycje Zoltána Kodály’ego, Béli Bartóka, Ferenca Liszta, Jána Levoslava Belli, Leoša Janáčka, Krzysztofa Pendereckiego, László Sáry’ego, Romualda Twardowskiego, Tamása Bubnó i Witolda Lutosławskiego. Nie zabrakło również dość rzadkiej w polskich salach koncertowych muzyki ludowej, pieśni żołnierskich oraz improwizacji na saksofon.

Chór Męski św. Efraima został założony w 2002 roku i stał się najbardziej popularnym zespołem wokalnym na Węgrzech. W swoim repertuarze kładzie duży akcent na prezentację kompozycji europejskiej muzyki współczesnej, mając również bogaty wybór polskich utworów. Chór św. Efraima regularnie koncertuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych i festiwalach w Europie. W ciągu ostatnich 5 lat wielokrotnie występował w Berlinie, Bratysławie, Brukseli, Buenos Aires, Lubjanie, Montevideo, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Sankt Petersburgu, Tiranie, Wiedniu, Warszawie.

Po raz pierwszy uroczyste obchody Dni Papieskich wyszły poza centrum Zabrza

Dopełnieniem finału Dni Papieskich w Zabrzu było wielopokoleniowe spotkanie muzyczne „Dzwonili od rana”, zorganizowane 8 kwietnia w Świetlicy Dzielnicowej w Zabrzu-Grzybowicach. Wystąpił chór „Legato”, zespół bluesowo-rockowy „Blue Dragonfly” oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Zabrzu-Grzybowicach. Warto dodać, że w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Zabrzu-Grzybowicach do 15 kwietnia trwa wystawa „A przecież nie cały umieram”, na której prezentowane są materiały prasowe z okresu śmierci św. Jana Pawła II.