Konkurs fotograficzny „TworzyMy dla Niepodległej”

06.04.2018

Zakład Karny w Zabrzu oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ogłaszają otwarty konkurs fotograficzny „TworzyMy dla Niepodległej” pod hasłem „Oblicza wolności”. Patronat honorowy nad konkursem objęli: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka Szulik, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach płk Andrzej Baliński. Natomiast patronat artystyczny: Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego.

– Chcemy zobaczyć w jaki sposób Polacy postrzegają takie wartości jak wolność i niepodległość. Wartości, o które nie muszą walczyć, tak jak przed laty nasi przodkowie. Poprzez chwilę refleksji, a następnie utrwalenie jej przez uczestników konkursu na fotografii, pragniemy oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność RP. Zależy nam także na popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy o historii związanej z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości oraz podkreśleniu znaczenia tego zdarzenia dla współczesnej Polski – tłumaczą organizatorzy konkursu.

Uczestnicy konkursu realizować będą temat "Oblicza wolności", odzyskanej dzięki wytrwałości, sile i nadziei. Prace będzie oceniać jury składające się z wybitnych fotografików: m.in. Arkadiusz Gola, Piotr Muszalik, Marta Grochowska oraz ludzi nie związanych profesjonalnie z tą dziedziną, ale patrzących na otaczający nas świat poprzez pryzmat swojej wrażliwości. Punktowane będą fotografie nietuzinkowe, które w sposób aktualny i nieszablonowy opowiedzą o obliczach wolności. Zdjęcia skłaniające do refleksji, obok których nie można przejść obojętnie.

Jury konkursowe wybierze około 20 zdjęć, które zostaną wydrukowane, a następnie eksponowane w formie wystawy zbiorowej, prezentowanej w galeriach oraz innych przestrzeniach publicznych. Wyłonieni i nagrodzeni zostaną także laureaci pierwszego, drugiego oraz trzeciego miejsca.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 4 czerwca br. w trakcie wydarzenia kulturalno-edukacyjnego zorganizowanego na terenie Zakładu Karnego w Zabrzu. Na wydarzenie to składać się będą wernisaż wystawy oraz konferencja naukowa podsumowująca realizację konkursu, poruszająca tematykę wolności jako wartości w życiu człowieka oraz historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Data ta jest nieprzypadkowa, jest to bowiem Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Konkurs ma charakter otwarty, ogólnokrajowy i nieodpłatny. Mogą w nim wziąć udział pasjonaci fotografii z całego kraju. Osoby niepełnoletnie za zgodą rodziców lub opiekuna prawnego. Zgłoszenia uczestnictwa należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: tworzymydlaniepodleglej@sw.gov.pl

Termin nadsyłania prac upływa 15 maja br. Informacje o konkursie i nagrodach: www.tworzymydlaniepodleglej.pl