Zabrze przestrzenią rozwoju

Dni Papieskie 2018

03.04.2018

Miasto Zabrze już po raz dwunasty zaprasza na uroczyste obchody Dni Papieskich. Jak co roku będą miały szczególny charakter, a program będzie wyjątkowo atrakcyjny.

Obchody Dni Papieskich zwyczajowo zamykają się pomiędzy 2 a 8 kwietnia (rocznicą śmierci i pogrzebu św. Jana Pawła II). W naszym mieście świętowanie tych wyjątkowych Dni rozpocznie się 2 kwietnia, o godz. 12.00, w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej otwarta zostanie wystawa „A przecież nie cały umieram”, na której zaprezentowane zostaną materiały prasowe z okresu śmierci św. Jana Pawła II. Wystawa czynna będzie do 15 kwietnia (po każdej mszy świętej).

Kolejne dwa dni (3 i 4 kwietnia) uczestnicy Dni Papieskich spędzić będą mogli w zabrzańskim Multikinie w ramach „Przeglądu filmów z przesłaniem”, gdzie wyświetlonych zostanie pięć części „Dekalogu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Seanse rozpoczynać się będą o godz. 17.00. Bezpłatne bilety na poszczególne dni można odebrać w Centrum Organizacji Pozarządowych (Zabrze, ul. Brodzińskiego 4).

5 kwietnia, o godz. 17.00, w Teatrze Nowym w Zabrzu rozpocznie się dyskusja w ramach „Kawiarenki z oknem na świat”, którą tym razem zatytułowano „Co można w życiu lepszego zrobić niż się przydać”. W dyskursie udział weźmie między innymi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, ks. dr hab. Arkadiusza Wuwer czy prof. Jan Duława. Spotkanie zakończy się słodkim akcentem – uczestnicy i słuchacze spróbować będą mogli papieskich kremówek.

Natomiast 6 kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza do Czytelni Ogólnej przy ul. Wyzwolenia, gdzie odbędzie się wieczór literacki inspirowany pamięcią o św. Janie Pawle II.

W sobotnie popołudnie, w kaplicy św. Barbary w Kopalni Guido, odbędzie się koncert budapesztańskiego Chóru Męskiego św. Efraima. W programie przewidziano: Bellea, Kodály’ego, Pendereckiego, Dvořáka, Lutosławskiego i Bartóka. Dyrygował będzie Tamás Bubnó. Rezerwacja biletów pod numerem tel.: 32 271 40 77.

Finał Dni Papieskich zaplanowano na 8 kwietnia (początek – godz. 16.00), w Świetlicy Dzielnicowej w Zabrzu-Grzybowicach (ul. Badestinusa 60). Odbędzie się tam wielopokoleniowe spotkanie muzyczne z udziałem chóru „Legato”, zespołu bluesowo-rockowego „Blue Dragonfly” oraz dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Zabrzu-Grzybowicach.