Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Zabrzu

28.03.2018

Międzynarodowy Dzień Teatru to wielkie święto ludzi teatru – zarówno tych, których podziwiamy na scenie, jak i tych pracujących poza nią. W tym roku obchodzone jest już po raz 57. Do ogólnopolskich obchodów przyłączył się także Teatr Nowy w Zabrzu.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Wybór padł wtedy na 27 marca.

Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru dzisiaj (28 marca) – o godz. 19.00 wystawiony zostanie spektakl „Dziennik Anny Frank” w reżyserii Krzysztofa Prusa. To najnowsza propozycja Teatru Nowego w Zabrzu. Polska prapremiera spektaklu Erica Emmanuela Schmitta odbyła się 17 marca.

Premierowy tekst oparty jest na codziennych zapiskach trzynastoletniej żydówki Anny Frank, ukrywającej się przez dwa lata przed nazistami. Zwykłe mieszkanie w centrum Amsterdamu nieoczekiwanie staje się schronieniem, więzieniem i całym światem Anny oraz jej rodziny i znajomych. Przez ponad dwa lata, w ciągłym strachu przed wykryciem, próbują oni normalnie żyć, łagodzić codzienne konflikty, doceniać małe radości.

Na scenie zobaczymy m.in. Danutę Lewandowską, Jolantę Niestrój-Malisz, Renatę Spinek, Grzegorza Cinkowskiego i Jarosława Karpuka.

– Dwie odtwórczynie głównej roli, Anna Nowak i Julia Kuzber, zostały wyłonione w drodze castingu spośród prawie pięćdziesięciu uzdolnionych, młodych kandydatek – zwraca uwagę Paweł Janicki z Teatru Nowego w Zabrzu.