X Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej

26.03.2018

13 kwietnia, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, rozpoczęły się dwudniowe 10. Międzynarodowe Targi Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. W tym roku partnerem wydarzenia było Peru. W Targach udział wzięli przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, muzeów oraz miast i regionów m.in. z Polski, Czech, Słowacji i Włoch. Jak co roku na odwiedzających czekało wiele atrakcji, warsztatów, pokazów i degustacji.

Gościem specjalnym tegorocznych Targów był Mieczysław Bieniek, były górnik, który po ciężkim wypadku rozstał się z kopalnią i rozpoczął nowy, podróżniczy etap w swoim życiu. W sumie odwiedził kilkadziesiąt krajów na czterech kontynentach. Z czasem wypracował własny styl podróżowania, w którym szczególnie ceni sobie docieranie do trudnodostępnych miejsc i celów, rzadko odwiedzanych przez brać podróżniczą. W 2006 roku na swoje 50. urodziny wyruszył w kilkumiesięczną podróż lądową do Dalajlamy w Indiach. W końcowej części tej drogi towarzyszy mu filmowiec Paweł Wysoczański. Z nakręconych materiałów powstał film dokumentalny „W drodze”. W 2010 roku Bieniek wydał swoją pierwszą książkę „Hajer jedzie do Dalajlamy”, będącej opisem zarówno całej wędrówki do Dalajlamy, jak i wielu przygód z dzieciństwa, życia dorosłego, a przede wszystkim z innych podróży azjatyckich. Mieczysław Bieniek z pasją para się fotografią, robi też amatorskie filmy ze swoich podróży.

W poprzednich latach wśród wystawców, prezentujących swoją ofertę podczas targów, znaleźli się przedstawiciele instytucji i obiektów dziedzictwa przemysłowego, przedstawiciele miast i regionów z Polski, Francji, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Tunezji, Rosji, Słowacji, Włoch, Czech.Tym razem także nie zabrakło gości z zagranicy – odwiedzili nas reprezentanci Czech, Słowacji, Peru, a nawet dalekiej Japonii. Były stoiska z rękodziełem, lokalnymi specjałami, degustacje, konkursy i zabawy. W programie znalazły się też m.in. koncerty muzyki peruwiańskiej (zagrał zespół "Grupo Kantu") oraz czeskiej (wystąpił zespół "Městská dechová hudba Nový Jičín"), a także koncert charango i quena czy też pokazy kulinarne kuchni peruwiańskiej. Na stoisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 odbyły się prowadzone przez wolontariuszy z Japonii pokazy dotyczące kultury i obyczajów japońskich. Odwiedzający targi mogli wziąć udział m.in. w pokazie parzenia herbaty oraz sztuki jedzenia pałeczkami przy japońskim stole.

W trakcie targów odbyły się też dwie imprezy towarzyszące: III Rajd Targowy Pojazdów Klasycznych organizowany przez Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacjioraz gra typu escape pn. „Kolej na Peru czyli szlakiem polskich pionierów techniki”.

Relację z X Międzynarodowych Targów Turystycznych będzie mozna znaleźć także na stronie www.zabrzewsercuslaska.pl