Przed nami XI Metropolitalne Święto Rodziny

09.03.2018

9 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca XI Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina – radość miłości”.

Tradycyjnie, w sali Benedyktynka, zgromadzili się przedstawiciele duchowieństwa, samorządu terytorialnego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz mediów. Wśród przybyłych znaleźli się m.in.: arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, Kazimierz Karolczak przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Urszula Koszutska radna Sejmiku Województwa Śląskiego, prof. zw. dr hab. Jan Malicki dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

– W rodzinę warto i trzeba inwestować. Doskonale zdają sobie z tego sprawę zarówno Kościół, samorządy, jak i państwo. Bo rodzina jest fundamentem najwyższych wartości – stwierdził w trakcie konferencji arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. – Dane demograficzne, które do nas docierają pokazują, iż samorządy tym bardziej powinny być dzisiaj zainteresowane inwestowaniem i dbaniem o rodzinę. Metropolitalne Święto Rodziny zwiastowało Zagłębiowsko-Górnośląską Metropolię. Cieszymy się dzisiaj z przyjętych rozwiązań prawnych, które pozwolą zadbać o nasz region. Już dzisiaj dziękuję za poświęcony czas i za wszystkie podejmowane inicjatywy, które sprzyjają promocji wartości, jaką jest rodzina – dodał metropolita katowicki.

W trakcie spotkania przypomniano, iż idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 roku podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. Krystyną Bochenek zainaugurowały Metropolitalne Święto Rodziny, które dzięki współpracy śląskich miast, organizacji oraz stowarzyszeń rozwija się i trwa do dziś.

Jak możemy przeczytać w liście intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik – „ Zasadniczym celem naszego świętowania jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. Pomocą dla tegorocznych inicjatyw będzie temat, który zaczerpnęliśmy z pierwszych słów adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia: „Rodzina – radość miłości. Z tego tematu wyrasta prawda zasadnicza: radość miłości przeżywania w rodzinie jest także radością każdego i każdej z nas, a pomimo oznak kryzysu małżeństwa pragnienie życia rodzinnego jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny to kolejna szansa, by podjąć refleksję nad sytuacją rodzin w dzisiejszym świecie i naszym społeczeństwie, to kolejna szansa, by docenić dar małżeństwa i miłości rodzinnej, kolejna szansa, by wspomóc budowanie solidnych i trwałych ognisk rodzinnych. Chcemy kolejny już raz podkreślić niezwykłą rolę rodziny w dzisiejszych czasach”.

– Po tylu latach z pewnością nie wypaliliśmy się, a rozpalamy nowe serca; udało się nam udowodnić, że Śląsk jest wyjątkowy, że ma swoją wartość, którą chcemy wnieść do Metropolii. Udało się nam, a teraz musimy wspólnie budować, rozgrzać i nie zepsuć – stwierdziła podczas konferencji zorganizowanej 9 marca w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, koordynator MŚR. – W Metropolię wnosimy wszystkie wielkie dzieła i wydarzenia, które będziemy kontynuować, ale musimy się starać by w tej wielkiej przestrzeni nie zapomnieć o tych najmniejszych i najbardziej potrzebujących naszego wsparcia – dodała Małgorzata Mańka-Szulik.

Na program Metropolitalnego Święta Rodziny każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 19 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 20 maja, o godz. 12.00, w katowickiej katedrze odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR. Msze św. w intencji rodziny będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. 3 czerwca planowane jest uroczyste zakończenie XI Metropolitalnego Święta Rodziny w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów

Szczegółowe informacje dotyczące 11. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl