Naukowcy i samorządowcy o aglomeracjach miejskich

09.03.2018

Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego dobiega końca drugi dzień obrad samorządowej konferencji naukowej pn. "Organizacja i Funkcjonowanie Aglomeracji Miejskich".

Wystąpienia w trakcie konferencji poświęcone były m.in. problemom ustroju i struktury obszarów metropolitalnych, a także metodom zarządzania aglomeracjami.

Konferencja miała charakter międzynarodowy. Do udziału zaproszeni zostali specjaliści z zakresu prawa komunalnego zarówno z cenionych polskich ośrodków naukowych, jak i z Niemiec i Austrii. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego czy też Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg.

Zgodnie z zamysłem organizatorów konferencja umożliwiła uczestnikom zarówno zdobycie wiedzy teoretycznej, ale stała się też platformą do dyskusji i wymiany doświadczeń dla samorządowców praktyków.

Z wykładem pt. "Rola Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w walce o ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego" wystąpiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak opowie o "Pozycji i zadaniach przewodniczącego Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii".