W Zabrzu odbędzie się XVII Ogólnopolskie Forum Tras Turystycznych

08.03.2018

Już jutro w naszym mieście zainaugurowane zostanie XVII Ogólnopolskie Forum Tras Turystycznych. Forum zaplanowano na trzy dni. Rozpocznie je konferencja w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza.

Przewidziano osiem referatów, m.in. Jan Gustaw Jurkiewicz z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu ma opowiedzieć o genezie pomysłu udrożnienia i udostępnienia turystom Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej w Zabrzu. Natomiast Dariusz Walerjański przedstawi dziedzictwo industrialne Zabrza.

W sobotę, 10 marca, uczestnicy Forum mają w planie zwiedzić obie podziemne trasy turystyczne w Zabrzu, a także szyb Maciej. Natomiast 11 marca zaplanowane jest walne zebranie Stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski, które to jest organizatorem corocznych forów.

SPTTP zrzesza gospodarzy tylko części istniejących tras podziemnych w Polsce. W jego gronie są także trasy naziemne, takie jak bunkier kolejowy w Konewce, a nawet Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W Forum Tras Podziemnych uczestniczą zazwyczaj także przedstawiciele niektórych tras niezrzeszonych, naukowcówcy i pasjonaci podziemi.