Zabrze przestrzenią rozwoju

"Sportowy Lwów. Z Kresów do Zabrza" – nowa wystawa w Muzeum Miejskim

05.03.2018

Już jutro, w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6, odbędzie się wernisaż wystawy "Sportowy Lwów. Z Kresów do Zabrza". Wystawę przygotował klub Pogoń Lwów, a pokazuje ona sportowych bohaterów przedwojennego Lwowa, a także ukazuje wkład, jaki Kresowanie mieli na rozwój zabrzańskiego sportu.

Sportowcy związani z przedwojennym Lwowem mieli ogromny wpływ na rozwój polskiego sportu. Tam powstawały pierwsze kluby, tam rodziły się pierwsze gwiazdy. W okresie powojennym wielu działaczy, trenerów i sportowców przyjechało na Śląsk, między innymi do Zabrza, gdzie mieli znaczący wpływ na rozwój klubów. Między innymi pochodzący ze Lwowa Michał Matyas w roli trenera prowadził Górnik Zabrze przeciwko Romie i Manchesterowi City w finale PZP.

Wystawa przedstawiać będzie Kresowiaków, którzy po II wojnie światowej przybyli do Zabrza i w znaczący sposób przyczynili się do rozwoju sportu oraz szeroko pojętej kultury fizycznej w tym mieście. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu, zabrzańskie kluby oraz sportowcy odnosiły wielkie sukcesy w różnych dyscyplinach sportowych m.in: w boksie, koszykówce czy piłce nożnej.

Wernisaż wystawy – 6 marca, o godz. 17.00, w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6.

Na zdjęciu poniżej: Jan Hajduga odbiera gratulacje za awans „Walki Makoszowy” do I ligi.