„Tak, ten język trzeba śpiewać…” czyli Moda na polski

23.02.2018

23 lutego, w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu, odbyła się IX edycja „Mody na polski” pod honorowym patronatem prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki–Szulik, senator RP Marii Pańczyk–Pozdziej oraz dyrektora Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr. hab. Jana Malickiego.

W tym roku organizatorzy (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Zabrzu oraz zabrzański MOK) postawili na ważną funkcję języka polskiego, jaką jest tłumaczenie treści obcojęzycznych. Jak podkreślił dyrektor ZSO nr 12 Jacek Szkarłat polszczyzna jest składnikiem naszej tożsamości, a swoją tożsamość należy budować w relacji z innymi. Podczas spotkania można było usłyszeć, zarówno w oryginale jak i tłumaczeniu, teksty takich osobistości jak: Leonard Cohen, Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Charles de Gaulle czy Horst Bienek. Muzycznie spotkanie uświetnił Paweł Orkisz z zespołem.

W wydarzeniu udział wzięli: zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara oraz zabrzańscy radni. Gościem honorowym spotkania był prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, który przybliżył dziewięcioletnią już historię tej edukacyjno–kulturalnej imprezy.

Podczas spotkania zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski przekazał organizatorom podziękowanie w imieniu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki–Szulik za kultywowanie pamięci o śp. senator Krystynie Bochenek, która była jednym z inicjatorów „Mody na polski”.